Haberler

Tarihi Kentler Birliği Konya Çalıştayı

Tarihi Kentler Birliği tarafından Konya'da Kültürel Mirasın Korunmasında Deneyim Paylaşımı" konulu çalıştay düzenlendi.

Tarihi Kentler Birliği tarafından Konya'da Kültürel Mirasın Korunmasında Deneyim Paylaşımı" konulu çalıştay düzenlendi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen çalıştayda, Tarihi Kentler Birliği'nin personel yetiştirmesi ve restorasyon projelerinin değerlendirilmesinde önemli fonksiyon üstlendiğini söyledi.

Tüm şehirlerde yapılan güzel işlerde Tarihi Kentler Birliği'nde ortaya konulan iş birliğinin önemine dikkati çeken Altay, şöyle konuştu:

" Konya, Tarihi Kentler Birliği'nden en çok istifade eden illerin başında geliyor. Çünkü Konya, geçmişten günümüze kadar çok önemli bir kültürel mirasa sahiptir. UNESCO'nun Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve milattan önce 8 bin yıllarında hayatın başladığı Çatalhüyük, Konya'yı her dönemde çok önemli bir şehir konumuna taşıyor. Anadolu nasıl bir medeniyet olmuş ise Konya da mutlaka bu medeniyetin merkezi olmuştur. Bunun zirvesini de Selçukluların payitaht şehri olarak taçlandırmış bir kentte yaşıyoruz. Sadece mekanlarıyla değil insanlarıyla da Konya, Türkiye'nin ve dünyanın en önemli şehirlerinden birisidir. Yine Konya, Hazreti Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadrettin Konevi, Hacı Veyiszade ve Ladikli Ahmet Hüdai ile önemli bir insan kaynağına sahiptir."

Şehirlerin inşasının yanında içerisindeki ruhun da yaşatılması gerektiğine değinen Altay, belediyeler olarak bir taraftan restorasyon çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.

Türkiye'deki iki büyük atılımlardan birinin Tarihi Kentler Birliği'nin kurulması, ikinci büyük atılımın ise Büyükşehir Yasası olduğunu vurgulayan Altay, "Bu yasa kapsamında da geçtiğimiz beş yılda Konya merkez ve ilçelerinde ciddi ve kapsamlı çalışmalar yaptık." dedi.

İki gün sürecek çalıştayda alanında uzman akademisyenler, şehircilik ve kültürel mirasın korunmasına yönelik sunum yapacak.

Programa, Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, belediye başkanları ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Selçuklu Altay Konya Kültür Sanat Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title