Haberler

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali" Belgeseli, Yeniden Vizyona Girecek

Kültür Sanat Haberleri

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Metin Avdaç'ın üstlendiği 2012 yapımlı "Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali" adlı belgesel, yeniden edebiyat ve sinemaseverlerle buluşacak.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Metin Avdaç'ın üstlendiği 2012 yapımlı "Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali" adlı belgesel, yeniden edebiyat ve sinemaseverlerle buluşacak.

Belgesel, Türk edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden Sabahattin Ali'nin doğumunun 110'uncu yıl dönümü münasebetiyle 10 Kasım'da İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir olmak üzere toplam 7 salonda izlenime sunulacak.

Kanyon AVM'de gerçekleşen belgeselin basın gösterimi sonrası AA muhabirine açıklamada bulunan Avdaç, belgesel fikrinin 2010 yılında bir yolculuk sırasında ortaya çıktığını söyledi.

Avdaç, belgesel için Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali'den gerekli izinleri aldığını belirterek, "2010 senesinin Temmuz ayında çekimlere Kırklareli'den başladık. 6 ay kurgusu ile birlikte çalışmalar 2 yıl sürdü." dedi.

Çekimlerin Almanya, Bulgaristan ve İstanbul'da gerçekleştiğini kaydeden Avdaç, "Belgesel için 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da destek aldık. 2012 yılında da vizyona girdi ama belgesele yeterli ilgi gösterilmedi. Bu yıl Sabahattin Ali'nin 110'uncu doğum günü, bu vesileyle tekrar Sabahattin Ali sevenleriyle belgeseli buluşturmak istedim." diye konuştu.

Avdaç, belgeselde yer alan arşiv çalışmalarına da değinerek, şunları anlattı:

"Ana arşiv görüntülerini Filiz Ali'den aldım. Arşiv fotoğraflarını Aydın Belediyesi'nden, Yozgat fotoğraflarını Yozgat'taki bir fotoğrafçıdan ve kişilerden temin ettim. Rasih Nuri İleri'den Marko Paşa gazetesi ile ilgili, Zincirli Hürriyet'in yazısı ile ilgili dokümanları buldum. Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun torunu da Sabahattin Ali'nin mavi yolculuğu ile ilgili bir fotoğraf verdi."

Sabahattin Ali'nin Türkiye'de son 20 yılda değer görmeye başladığını belirten Avdaç, "Ülkemizde edebiyat seven, yazan ve kitap okuyan kişi sayısı çok büyük oranlarda yok. Halen günümüzde Sabahattin Ali'yi tanımayan birçok insan var. Sabahattin Ali'yi şarkıcı olarak bilen bir mühendis ile de karşılaştım. Yani toplumun birçok kesimi onu tanımıyor. Özellikle öğretmenler tanımıyor. Oysa ki Sabahattin Ali de bir öğretmendi. İşte benim davam da bu ülkenin insanlarına her zaman Sabahattin Ali'yi anlatmaktır." ifadelerini kullandı.

Belgeselde Sabahattin Ali'nin aşk hayatı, düşünceleri ve edebiyatçı yönü anlatılıyor. Yakın arkadaşlarının yazarın öldürülmesine giden süreci de anlattığı belgeselde, faili meçhul cinayetlere de yer veriliyor.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Sabahattin Ali Filiz Ali İstanbul Kültür Sanat Haberler

title