Haberler

Mardin'de sahabe mezarının da olduğu tarihi yapılar gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Abone Ol

Mardin'de sahabe mezarının da olduğu tarihi yapılar gün yüzüne çıkmayı bekliyor Mardin'de 2019 yılında aşırı yağışlar sonrası çöken yığma istinat duvarının altında sahabe mezarının da olduğu değerlendirilen tarihi yapıların kalıntıları görüldü.

Mardin'de sahabe mezarının da olduğu tarihi yapılar gün yüzüne çıkmayı bekliyor

MARDİN - Mardin'de 2019 yılında aşırı yağışlar sonrası çöken yığma istinat duvarının altında sahabe mezarının da olduğu değerlendirilen tarihi yapıların kalıntıları görüldü. Yapılar, çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Artuklu ilçesi Gül Mahallesi'nde 2019 yılında aşırı yağışlar sonrası çöken yığma istinat duvarının altında bir yapı kalıntısı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar üzerine yapı kalıntısının Şeyh Muhammed Farisi Zaviyesi'ne ait olduğu değerlendirildi.

Ortaya çıkan kalıntıın izini sürdüklerini belirten Mardin Medreseler Derneği Başkanı İbrahim Yüksel, ortaya çıkan çeşme eyvanının, Yakubiye Medresesine ait olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Yakubiye Medresesi'nin, Yavuz Sultan Selim döneminde Mardin'e atanan ilk vali tarafından inşa edildiğini aktaran Yüksel, "Duvarın arkasında kalan çeşme eyvanı Yakubiye Medresesine ait. Yakubiye Medresesi'nde çeşme eyvanının bittiği noktada Hüsamiye Külliyesi sınırları başlıyor. Artuk Bey'in ve Anadolu Fatihi Sultan Alparslan'ın öz torunu Hüsamettin Timurtaş tarafından yaptırılmıştır. Hüsamettin Timurtaş Külliyesi, sahabe Muhammed El Faris'in türbesinin olduğu yere inşa edilmiştir. Bu şekilde sahabe kabrini muhafaza etti" dedi.

Yaptıkları araştırmalar sonucunda 10 tane Osmanlı arşiv belgesinde Muhammed El Faris adında bir sahabe ismine ulaştıklarını ileri süren Yüksel, "Sahabe türbesinin olduğu mescidin Osmanlı Dönemi Vakıflar Bakanlığı'nın 10 tane belgesine rastladık. Maalesef ki, son 100 yıl içerisinde yazılan hiçbir kaynakta tek satır bilgi bulamadık. Daha sonra Mardin Medreselerini Yaşatma Derneği üyesi Nihat Ayanoğlu, Ezher Üniversitesi'nde pandemi döneminde iki yıl boyunca binlerce kitap arasında tarama yaptıktan sonra Muhammed El Faris'in hayatını yazdı" diye konuştu.

"Nihat Ayanoğlu'nun tespitlerine göre Muhammed El Faris'in Habeşistan'a göç eden ilk Müslüman kafilesinde dünyaya gelen ve Muhammed ismini alan iki bebekten biridir" bilgilerini paylaşan Yüksel, "Peygamber efendimize biat eden 7 çocuktan bir sahabedir. Peygamber efendimiz ile muhteşem hatıraları var. Hazreti Hasan ve Hüseyin ile birlikte yaşamış ve hayatını onlara adamış bir sahabedir" dedi.

"Türbe bir an önce insanların ziyaretine açılmalı"

Gerek Muhammed El Faris'in, gerekse de Hüsamiye Külliyesi'nin bir an önce insanların ziyaretine açılmasının çok büyük önem arz ettiğini dile getiren Yüksel, "Hüsamettin Timurtaş Artuklu Devleti'nin kuruluş sürecinde bu Külliye'de Artuklu Devleti şehitliği inşa etmiştir. Daha sonra şehitliğin üzerine bir okul yapılıyor. Duvarın patlaması ile okulda hasar olunca okul yıkıldı ve bulunduğu alan şu an boş duruyor. Yapılacak küçük bir kazı ile Artuklu Devleti resmi şehitliği ortaya çıkarılıp, Hüsamiye Külliyesi de bir an önce insanların ziyaretine açılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Duvarın mevcut taşlarının bir an önce sökülmesi ve duvarın arkasında kalan türbenin ortaya çıkacağını kaydeden Yüksel, "1930 yılına ait bir fotoğrafta da devlet töreninde Muhammed El Faris'in türbesi açık bir şekilde görünüyor. Elimizdeki fotoğraflara göre taşlar söküldüğü zaman hiçbir tadilata gerek kalmadan ziyarete açık hale gelebilir" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yavuz Sultan Selim İbrahim Yüksel Artuklu Mardin Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title