Haberler

Gemlik Belediyesi, Gemlik'in tarihini anlatan bir kitap yayınladı

Güncelleme:

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın talimatıyla uzman ekiplerin yaklaşık bir buçuk yıl süren çalışmaları sonucu hazırlanan 'Anadolu'da bir liman kenti Gemlik' kitabı tamamlandı. Kitap, Gemlik'in tarihini ve köylerin gelenek ve göreneklerini içeren bilgileri barındırıyor.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın talimatıyla uzman ekiplerin yaklaşık bir buçuk yıl süren çalışmaları sonucu "Anadolu'da bir liman kenti Gemlik" kitabı tamamlandı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın talimatıyla sözler, yüzler ve izler alt başlığıyla çıkan kitap, Gemlik'in tarihinin yanı sıra köylerin gelenek ve göreneklerini içeren çok sayıda bilgiyi barındırıyor. Yaklaşık 650 sayfalık sözlü tarih çalışması Gemlik'in belleğini ortaya çıkarırken; Belediye yetkilileri bunun henüz birinci kitap olduğunu ve geniş kapsamlı bir başka çalışmayı yakın zamanda başlatacaklarını ifade etti.

"GEMLİK TARİHTE ÇOK GENİŞ KAPSAMLI BİR YERE SAHİP"

Gemlik'in tarihte çok geniş kapsamlı bir yere sahip olduğunu ifade eden Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, "Yazılı tarihimiz Yunan mitolojisi kahramanı Herkül'ün ilçemize gelmesiyle başlarken, çok sayıda imparatorluğu tarih boyunca içerisinde barındırmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde tersaneciliği ve limanından İstanbul'a gönderdiği ürünlerle her zaman ticaretin aktif olduğu bir kent haline gelmiştir" dedi.

"KENTİMİZİN BELLEĞİNİ KORUYORUZ"

Mehmet Uğur Sertaslan, "İlçemizin tarihini ve kültürünü daha iyi anlamak için son derece önemli bir kaynak olarak ortaya çıktı. Hemşehrililerimizin anılarını, deneyimlerini ve yaşanmışlıklarını içeren bu özel çalışma Gemlik'in tarihini daha kişisel ve insan odaklı bir perspektifle sunuyor. Yerel kültürümüzün korunması adına bu çalışmayı ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum. Bundan yıllar sonra bile bu çalışmamız kütüphanelerimizde kaynak olarak kullanılacak ve geçmişimizi adeta bir ayna gibi gelecek nesillere aktaracak " diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Mehmet Uğur Sertaslan Mehmet Uğur Kültür Sanat Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

Luan Peres kimdir? Luan Peres nereli, kaç yaşında? Luan Peres hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? ATT TABAN PUANLARI 2024 | İlk ve Acil Yardım Paramedik Bölümü üniversite kontenjanları ve başarı sıralamaları! EA (eşit ağırlık) Bölümleri neler? Eşit Ağırlık puanıyla hangi bölümler seçilir? Eşit ağırlıkta en iyi bölüm hangisi? YKS CEVAP KAĞIDINI GÖRÜNTÜLEME | YKS cevap anahtarına nasıl bakılır? YURT DIŞI HARÇ PULU FİYATI 2024 | Yurt dışı harç pulu ne kadar, kaç TL? Yurt dışı çıkış harcına zam geldi mi? KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR? 2024 KYK yurt ücretleri açıklandı mı? Sema Çeyrekbaşı kimdir, kaç yaşında? Sema Çeyrekbaşı'nın hastalığı nedir, sağlık durumu ne? KYK başvuruları ne zaman başlıyor? 2024 KYK YURT BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR? Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları 2024 | Devlet-özel üniversite Okul Öncesi Öğretmenliği başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? ANESTEZİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Anestezi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title