Aşklarını ahşabın üzerine milim milim işliyorlar - Haberler
Haberi Paylaş

Aşklarını ahşabın üzerine milim milim işliyorlar

İhlas Haber Ajansı - Adem Karagöz - Kültür Sanat
 - Güncelleme:

- Aşklarını ahşabın üzerine milim milim işliyorlar Hatay'da hobi olarak başladıkları yakma resim sanatı sayesinde tanışıp evlenen Zeynep-Naim Gülbol çifti, eserlerinde hem aşklarını, hem memleketlerini ahşaba işliyor Hatay'da hobi olarak başladıkları yakma resim sanatı sayesinde tanışıp evlenen...

- Aşklarını ahşabın üzerine milim milim işliyorlar

Hatay'da hobi olarak başladıkları yakma resim sanatı sayesinde tanışıp evlenen Zeynep-Naim Gülbol çifti, eserlerinde hem aşklarını, hem memleketlerini ahşaba işliyor

HATAY - Hatay'da hobi olarak başladıkları yakma resim sanatı sayesinde tanışıp evlenen ve zamanla işlerinde ustalaşan Zeynep-Naim Gülbol çifti, eserlerinde hem aşklarını, hem memleketlerini ahşabın üzerine milim milim işliyor.

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da Kurtuluş Caddesi'nde, Habib-i Neccar Camisi, Kurşunlu Han, kiliseler, eski Antakya sokakları ve daha birçok tarihi mekanın yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş meslekleri büyük zahmetle ahşaba işleyen sanatçı çift, hoşgörü kenti Hatay'ın adını duyurmaya çalışıyor.

Gençlik yıllarında ağabeyinin mobilya dükkanında zigon sehpalara yakma resimle motifler çizen Naim Gülbol, bir süre sonra işini sanata dönüştürdü. Yakma resim sanatında zamanla ustalaşan ve tecrübelerini aktarmak isteyen Gülbol, yıllar önce açtığı kursta ders verdiği öğrencisi Zeynep'e aşık oldu.

Bu mesleğe başladığında Türkiye'de birkaç kişinin çizim yaptığını ama günümüzde oldukça fazlaştığını ifade eden Naim Gülbol, "Zeynep hanımın evinin yakınına atölye açmıştım ve o gün tanıştık ve 31 yıldır beraber çizim yapıyoruz" dedi.

Kısa sürede evlenme kararı alan çift, aşkı buldukları yakma resim sanatını 31 yıldır birlikte devam ettiriyor.

Yakma resim sanatçısı Zeynep Gülbol (56), önce sanatına ardından da hocası olan eşine büyük bir aşk duyduğunu söyledi.

Zamanının büyük çoğunluğunu atölyesinde yakma resim yaparak geçirdiğini aktaran Gülbol, "Eşimle 31 senedir yakarak ahşap üzerine resimler yapıyoruz. Kara kalem çalışmalarım vardı. Daha sonra bir atölyede eşimden yakma resim üzerine ders almaya başladım ve hem bu sanatla hem de eşimle tanışmamız ve ikisine büyük bir aşk duymam böylece başlamış oldu.31 yıldır eşimle birlikte bu işi severek yapıyoruz. Aşkımızı, gönlümüzü duygularımızı tablolara işliyoruz bu iş bir gönül işidir, zor bir iş bazı çalışmalar birkaç gün bazı çalışmalar birkaç ayımızı alıyor. Ortak bir yanınız olmazsa bu işi beraber yapamazsınız ve biz bunu konuda çok iyiyiz. Yaptığımız tablolarda birbirimize ve Hatay'a olan sevgimizi, aşkımızı anlatıyoruz. Eski mekanlar, tarihi ibadet yerleri, eski Antakya'mız ve daha birçok değeri eserlerimizde çiziyoruz" ifadelerini kullandı.

Eserleri ile yurt içi ve dışında birçok fuara katılan çift, atölyelerinde gönüllü verdikleri kurslarla sanatlarını yaşatmayı amaçlıyor.

İhlas Haber Ajansı / Adem Karagöz - Kültür Sanat

Türkiye Antakya Hatay Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title