Haberler

2. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması'nda birincilik ödülünü Türk karikatürist aldı

Güncelleme:

Organ bağışının artırılması için farkındalık oluşturulması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması'nda birincilik Türkiye'nin, ikincilik Meksika'nın ve üçüncülük İtalya'nın oldu.

Organ bağışının artırılması için farkındalık oluşturulması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması'nda birincilik Türkiye'nin, ikincilik Meksika'nın ve üçüncülük İtalya'nın oldu.

Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile diğer kurum ve kuruluşların desteğiyle düzenlenen yarışmada dereceye girenler belli oldu.

Yarışmanın ödül töreni ve sergi, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Programa yarışmanın paydaş kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve organ nakliyle hayata tutunanlar katıldı.

TONV Başkanı Eyüp Kahveci, konuşmasında, yarışmayla zor olan toplumsal konularda sanatın gücünü kullanarak zenginleştirmeyi, güçlendirmeyi ve farkındalığı artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Bakan Yardımcısı Yavuz da organ bağışı konusunun herkesi ilgilendirdiğini, sanatın da bu konuda farkındalık oluşturmak için önemli bir yöntem olduğunu dile getirdi.

Uluslararası katılımın yüksek olmasının projenin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini belirten Yavuz, projenin Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilmesiyle de organ nakli konusunun daha fazla gündeme getirilmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

952 eser yarıştı

Yarışmaya 58 ülkeden 447 karikatür sanatçısı 952 eser gönderdi. Karikatür sanatçılarından oluşan uluslararası jüri tarafından yapılan değerlendirmede, sergilenmeye ve kataloğa girmeye hak kazanan ilk 100 eser belirlendi.

Buna göre, birincilik ödülünü Türkiye'den Fatih Aksular aldı. İkincilik ödülünün sahibi Meksika'dan Angel Boligan Corbo olurken üçüncülük ödülüne ise İtalya'dan Marco D'Agostino layık görüldü. Yarışmada, 3 mansiyon ve 3 özel ödül de sahiplerine verildi.

"Konuyu idealize ederek anlatmaya çalıştım"

Birincilik ödülünü alan Fatih Aksular, basın mensuplarına, organ bağışının toplumsal anlamda bilinçlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyulan bir konu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Organ nakli bekleyen kişilerden dinlediği hikayelerden yola çıkarak eserini hazırladığını anlatan Aksular, "Konuyu biraz daha soyutlayarak idealize ederek anlatmaya çalıştım." dedi.

Aksular, insanları organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Türkiye Sonora İtalya Haberler

Bakmadan Geçme

Liverpool - Luton Town maçı CANLI izle! 21 Şubat Liverpool - Luton Town maçı canlı yayın izle! 21-22 Şubat hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 21-22 Şubat benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Cassidy Goldstein nerede ve ne zaman doğdu, buluşunun adı ne? Rüyada otobüs görmek ne anlama geliyor? Rüyada yolculuk yapmak ne demek? Rüyada otobüsle yolculuk yapmak ne anlama gelir? İnci Taneleri günü mü değişti, yeni bölüm ne zaman? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 21 Şubat 2024 Konya su kesintisi listesi! Süper Kupa maçı bilet fiyatları ne kadar? Süper Kupa biletleri ne zaman satışa çıkacak? Rüyada yengeç görmek ne anlama gelir? Rüyada yengeç ısırması, rüyada yengeç yemek, rüyada yengeç öldürmek ne demek? Rüyada telefon görmek ne anlama gelir? Rüyada telefonla konuşmak, rüyada telefonla konuştuğunu görmek, rüyada telefonda kavga etmek neye işaret eder? Zencefilin faydaları ve zararları nelerdir? Zencefil hangi yemeklerde kullanılır? Zencefil mideye dokunur mu? Zencefil nasıl bir bitkidir? Kefirin faydaları nelerdir? Kefir neyden yapılır, nasıl yapılır? Kefir gaz yapıyor mu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 21 Şubat 2024 Bursa su kesintisi listesi! Urfa stadyumu kaç kişilik? Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu kapasitesi ne kadar?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title