Küçük Kaşif Sandıktan Civciv Çıkartacak

Küçük Kaşif Sandıktan Civciv Çıkartacak

Küçük kaşif sandıktan civciv çıkartacak Hatay'da, 7. sınıf öğrencisi Ömer Salğın, küçük bir sandığın içine yerleştirdiği yumurtalık, ampul, ısıyı otomatik olarak ayarlayan cihaz ve kablolar ile yaptığı kuluçka makinesinden 21 gün sonra civciv çıkaracakHATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesinde,...

Küçük kaşif sandıktan civciv çıkartacak
Hatay'da, 7. sınıf öğrencisi Ömer Salğın, küçük bir sandığın içine yerleştirdiği yumurtalık, ampul, ısıyı otomatik olarak ayarlayan cihaz ve kablolar ile yaptığı kuluçka makinesinden 21 gün sonra civciv çıkaracak

HATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Sadık Altıncan Ortaokulu öğrencisi 7. sınıf öğrencisi Ömer Salğın, Teknoloji ve Tasarım sergisinde teorik eğitimin yanında uygulamalı eğitimde tasarladığı sandıktan kuluçka makinesiyle ilgi odağı oldu. Küçük bir sandık yapan küçük kaşif, sandığın içine yerleştirdiği yumurtalık, ampul, sandığın üstünde ise ısıyı otomatik olarak ayarlayan cihaz ve kablolar ile yaptığı kuluçka makinesinden 21 gün sonra civciv çıkaracak.
İskenderun Sadık Altıncan Ortaokulu'ndaki Teknoloji ve Tasarım sergisinde öğrencilerin birbirinden ilginç eserlerdi sergilendi. Okul Müdürü Ömer Güler ile birlikte sergiyi gezen hayırsever iş adamı İskenderun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Engin Vayısoğlu, öğrencilerin sergisinde yaptığı kuluçka makinesi ile dikkat çeken 7. sınıf öğrencisi Ömer Salğın'ı tebrik etti.
7. sınıf öğrencisi küçük kaşif Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Pervin Türkoğlu gözetiminde kuluçka makinesi tasarladı. Makineden 21 gün sonra civciv çıkacağını ifade eden küçük kaşif Ömer Salğın, "Öğretmenime söyledim böyle bir projem var diye. Öğretmenim de nasıl yapmam konusunda bilgiler verdi. Yapmadan önce iyi bir araştırma yaptım. Daha sonra babamdan da elektrik kısımlarını yapması için yardım aldım. Sıcaklığın 37.5 derece, neminin ise ilk 18 gün 60, son 3 gün ise 55 derece olacak şekilde cihazımızı yaptım. ve yumurtaları koyduğumuz günden itibaren 21 gün sonra bu yumurtalardan civciv çıkacak" dedi.
Öğrencisi Ömer Salğın'ın derslerde çok başarılı olduğunu belirten Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Pervin Türkoğlu, "Derslerdeki başarısını pratiğe döktü. İlgi duyduğu konuyu araştırarak, böyle bir proje tasarladı bende uygun gördüm. Biraz zaman aldı. Süreci de iyi değerlendirdi. Yaptığı projeyi bizlerde çok beğendik" diye konuştu.
Küçük kaşif Ömer Salğın, yaptığı kuluçka makinesine koyduğu yumurtalardan 21 gün sonra civciv çıkacağını da belirterek objektiflere poz vermeyi de ihmal etmedi.

Kaynak: İHA