Köyün 'Müstehcen' Manaya Gelen Adı Değiştirildi

Köyün 'Müstehcen' Manaya Gelen Adı Değiştirildi

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı 'Kuz' köyünün adı, köylüler utanınca 'Zımak' olarak değiştirildi. 'Kuz' kelimesi Kürtçe'de 'kadının cinsel organı' anlamına geliyor.

Köyün 'Müstehcen' Manaya Gelen Adı Değiştirildi

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı 'Kuz' köyünün adı, 'Zımak' olarak değiştirildi. 'Kuz' kelimesinin Kürtçe'de 'kadının cinsel organı' anlamına gelmesi ve köyün ismiyle dalga geçilmesi üzerine ihtiyar heyeti, İl İdare Kurulu'na başvurdu. İl Genel Meclisi'nin dünkü oturumunda görüşülen isim değişikliği konusu oylanarak karara bağlandı.

''ZIMAK'' OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Meclis gündemine gelen İl İdare Kurulu kararında şu ifadeler yer aldı: "Kuzköy köyü ihtiyar heyetince alınan kararda, Kuzköy kelimesinin Kürtçe'de 'kadının cinsel organı' anlamında telaffuz edildiği, ondan dolayı yöre halkınca alay konusu yapıldığı, köy halkının bu durumdan rahatsız oldukları gerekçesiyle eski ismi olan ve herkesçe bilinen 'Zımak' olarak değiştirilmesi talep edilmiştir. Köy ihtiyar heyetinin 3 Ağustos 2016 tarihli kararı ile ilçe kaymakamlığının uygun görüşü dikkate alınarak İmranlı Kuzköy köyünün isminin 'Zımak' olarak değiştirilmesi talebinin uygun görüldüğü oy birliğiyle kabul edildi."

Oylama sonucunda, 'Kuzköy' ismi 'güneş görmeyen yer' anlamını taşıyan 'Zımak' olarak değiştirildi.