Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı

Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı

04.03.2020 14:15 | Son Güncelleme: 04.03.2020 14:15
Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı

Avustralya'da korona virüsü salgını nedeniyle marketlere akın eden halk, tuvalet kağıdı raflarını boşalttı.

Avustralya'da korona virüsü salgını nedeniyle marketlere akın eden halk, tuvalet kağıdı raflarını boşalttı. Salgına karşı önlemde tuvalet kağıdı bir ihtiyaç olarak görülmezken uzmanlar, bunun sürü psikolojisinden kaynaklandığını belirtiliyor.

Avustralya'da 42 kişide korona virüsü görülmesi ve bir kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine paniğe kapılan halk önlemleri arttırdı. Sydney kentinde süpermarket rafları, gıda ve temizlik malzemesi stoku yapmak isteyen müşteriler tarafından dakikalar içinde boşaltıldı.

Marketlere akın eden Avustralyalıların tuvalet kağıdı raflarını boşaltması ise virüse karşı alınan önlemlerin en ilginci oldu. Son 48 saat içinde satışlar zirve yaparken, bazı halka açık tuvaletlerde ise tuvalet kağıtlarının çalındığı bildirildi.

Satışların patlaması üzerine yetkililer halkı panikle satın almayı durdurmaya çağırdı. Avustralya Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Dr. Brendan Murphy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tuvalet kağıtlarının alınmasının şu anda yapılacak mantıklı bir şey olmadığı konusunda insanları ikna etmeye çalışıyoruz" dedi.

Yeni Güney Galler Üniversitesi'nden Doçent Nitika Garg, tuvalet kağıdı satın alma çılgınlığının fırsatları kaçırma korkusundan (FOMO) kaynaklanabileceğini söyledi. Garg, "Eğer bu kişi satın alıyorsa, komşum satın alıyorsa bir nedeni olmalı ve benimde buna dahil olmam gerekiyor diye düşünüyorlar" ifadeleriyle satın almanın nedenini açıkladı. Tuvalet kağıtlarının benzer bir şekilde Çin'de peçete yerine kullanmak için ya da maske yerine geçici olarak kullanabileceği düşüncesiyle stoklandığını ifade eden Garg, daha önce benzeri görülmemiş bir durum yaşandığını ifade etti. Korona virüsü salgını konusunda insanların tam olarak ne yapması gerektiğini bilmediğini söyleyen Garg, "Hazırlanmak istiyorlar. Çünkü kontrolü elde tutmak için yapabilecekleri tek şey bu" dedi.

Tüketici uzmanı Dr. Rohan Miller ise bu durumun hayatı kolaylaştıran yaşam tarzının görüldüğü kent toplumunun bir yansıması olduğunu ifade ediyor. Miller, "Kıtlık ve yetersizliğe alışık değiliz. İstediğimiz zaman istediğimizi seçip almaya alışkınız. Tuvalet kağıdı almaya koşuşturmak bu durumu sürdürmek için sadece bir sürü psikolojisi" diye konuştu.

Avustralya makamlarından yapılan resmi açıklamalarda, insanlara doğru hijyen uygulamaları yapmaları ve ellerini yıkamaları tavsiye edilmişti. Ayrıca, halka gerekli görülürse iki haftalık yiyecek ve içme suyu ile ev eşyaları stoku hazırlamaları önerilmişti.

Öte yandan, tuvalet kağıtları satışlarındaki artış benzer bir şekilde Singapur, Japonya ve Hong Kong'da da görüldü. - CANBERRA

Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı
Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı
Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Korona korkusu tuvalet kağıdı raflarını boşalttırdı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 14:15:57. #1.15#
title