Konya'da "Kültürümüzde Sivil Toplum" Konferansı

Konya'da "Kültürümüzde Sivil Toplum" Konferansı

Konya'da 'Kültürümüzde Sivil Toplum' Konferansı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Sağlık-Der Konya Şubesi tarafından "Kültürümüzde Sivil Toplum" konferansı düzenlendi.

Sağlık-Der Konya Şubesi tarafından "Kültürümüzde Sivil Toplum" konferansı düzenlendi.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, sivil toplum kuruluşlarının başta siyaset ve ticaret hayatı olmak üzere her alanda yön belirleyici rol üstlendiklerini söyledi.

STK'ların, herhangi bir menfaat gözetmeden kamu yararına çalıştığını belirten Paslı, Ashabı Suffe gibi sosyal hizmet geleneğini sürdürdüklerini ifade etti.

Anadolu'daki gönüllülük hareketlerine değinen Paslı, Gaziyan-ı Rum, Bacıyan-ı Rum, Abdalan-ı Rum, Ahiyan-ı Rum ve Dervişan-ı Rum gibi aşk, ihlas, insan sevgisi, hoşgörü, kadın-erkek eşitliği, değer, emek ve ilmi içinde barındıran oluşumlar hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Paslı, Konya'da 2 bin 760 derneğin faaliyet gösterdiğini aktararak, "Cenab-ı Allah İnşirah suresinde 'Bir işte yorulunca başka bir işle dinlenin' tavsiyesinde bulunuyor. Biz de yoğunluk hastalığından kurtulmamız gerekiyor. 'Çok yoğunum, hiç vaktim yok' gibi insanlar arası ilişkilerde yardımlaşmayı öteleyen, sivil topluma katkıyı engelleyen anlamsız mazeretlerden kendimizi soyutlamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Programa, Konya olmak üzere, Ankara ve Bursa'dan birçok sağlık gönüllüsü katıldı.

Programın sonunda Sağlık-Der Genel Başkan Yardımcısı Halim Şekerlioğlu ve Sağlık-Der Konya Şube Başkanı Mustafa Şimşek, Paslı'ya sunumlarından dolayı teşekkür ederek, tablo hediye etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title