KONDA ve ANAR'ın Yerel Seçim Araştırması

KONDA ve ANAR'ın Yerel Seçim Araştırması

Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi'nin açıkladığı araştırma sonuçlarında, AK Parti yükselirken CHP'nin düşüşe geçmesi dikkat çekti.

KONDA ve ANAR'ın Yerel Seçim Araştırması

30 Mart yerel seçimlerine yaklaştığımız şu günlerde anket şirketleri çalışmalarına hız verdi. Liderlerin de seçim meydanlara inmesi ile iyice kızışan seçim yarışında anket şirketlerinin açıkladığı rakamların önemi daha da arttı.

Yeni Şafak gazetesi Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında 2 farklı anket şirketinin rakamlarına yer verdi. KONDA ve ANAR tarafından yapılan araştırmanın sonucunu açıklayan Selvi, adaylar açıklandıktan sonra CHP'deki düşüşe dikkat çekti. 2 ankette de AK Parti'nin yüzde 47'nin üzerinde olduğuna vurgu yapana Selvi, BDP ve MHP'deki yükselişe de dikkat çekti.

İşte Selvi'nin köşesinde yer verdiği araştırmanın sonuçları;

KONDA ANKETİ:

Konda'nın anketinde dikkat çekici nokta, CHP'nin oy oranındaki gerileme. 2014 yılı Ocak ayında yüzde 28.5 olan CHP'nin oyları adayların açıklanmasından sonra yapılan Şubat ayında hızlı gerileyerek 21.8'e iniyor.

BDP VE MHP TIRMANIŞTA

Konda'nın anketine göre Ocak ayında yüzde 47.7 olan AK Parti oyları Şubat ayında yüzde 49.4'e yükselmiş. MHP'de bir artış var. Ocak ayında 14.4 olan MHP oyları Şubat ayında 15.8'e tırmanmış. Aynı tırmanış BDP'de de kendini gösteriyor. BDP, Ocak ayında 3.6'dan Şubat ayında 8.3'e çıkıyor.

ANAR ANKETİ:

ANAR anketinin sonuçlarına geçmeden önce birkaç özelliğini vurgulamak istiyorum.81 ilde ve 121 bin kişi ile yapılan bir anket. ANAR şimdiye kadar benim itimadımı hiç sarsmadı. Başarılı çalışmaları ile seçim sonuçlarını çok büyük bir isabet oranıyla tespit etti. Hakeza aynı şeyi Pollmark için de söylemek isterim.

ANAR'ın Şubat ayı anketine göre AK Parti 48.6 gözüküyor. CHP ise Konda'ya göre biraz daha yukarıda. 24.9. MHP'nin oranı 15.7. Konda da neredeyse aynı oranı bulmuştu. BDP'nin oranı 7.4 çıkıyor. Önemli bir oran. Diğerleri ise 3.4...