Klasik Otomobilciler Festivalde Buluştu

Klasik Otomobilciler Festivalde Buluştu

29.06.2018 14:50 | Son Güncelleme: 29.06.2018 14:50
Klasik Otomobilciler Festivalde Buluştu

Klasik otomobil tutkunları, Antika Otomobil Federasyonu tarafından TÜYAP'ta düzenlenen "Klasik Otomobil Festivali"nde bir araya geldi.

Klasik otomobil tutkunları, Antika Otomobil Federasyonu tarafından TÜYAP'ta düzenlenen "Klasik Otomobil Festivali"nde bir araya geldi.

TÜYAP'da ilk kez düzenlenen festival, bando gösterisiyle başladı. Festivalin açılışında konuşan Antika Otomobil Federasyonu Genel Sekreteri İlker Tayalı, festivale katılan herkesin ortak noktasının otomobil olduğunu dile getirdi.

Tayalı, bu festivale katılanların, klasik otomobilleri, otobüsle ve kamyonları yakından görme fırsatı bulacağını belirterek, "Klasik otomobillerle 1886'dan başlayarak 1980 yılına kadar nostaljik bir yolculuğa çıkılacak. Aynı zamanda otomobil endüstrisinin gelişimi de görülebilecek." dedi.

Klasik otomobilleri diğer arabalardan ayırdıklarını çünkü onların ruhu olduğuna inandıklarını ifade eden Tayalı, "Yapıldıkları dönemdeki teknolojileri düşünür, günümüzde üretilen arabalara en az 3-5 yıl küçük makyajlarla aynı gövde tipinden, aynı şekilde üretildiklerini buna karşılık günümüzde klasik sayılan otomobillerin o dönemlerde her yıl farklı model ve kalıplarla üretildiğini görüp, onlara biraz daha hayranlıkla bakarız. Bu anlayış çerçevesinde dünyanın dört bir yanından gelen klasik otomobillerle birlikte ülkemizin ilk uluslararası klasik otomobil festivalini gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

500 klasik otomobil sergileniyor

TÜYAP'ta düzenlenen ve 3 gün sürecek festivalde 500 klasik otomobil sergileniyor.

Bu otomobiller arasında en çok 900 bin dolar değerindeki "1930 Cadillac V16 Coupe" model otomobil ilgi görüyor.

Ayrıca otomobilin atası olarak kabul edilen Alman Carl Benz'in saatte 14,5 kilometre hız yapabilen otomobilinin replikası ile birlikte, en genç klasik otomobil de 1981 model BMW 323i, en nadide bulunan klasik otomobillerden Cord 810 Westchester de festivalde sergileniyor.

Harry Potter'in 1965 Ford Anglia'sı, Batman'ın Batmobile'i, Marilyn Monroe'nun Thunderbird'i, Tatlı Dillim filminde Zeki Alasya'nın kullandığı 1960 model Impla, Şoför Nebahat filminde Fatma Girik'in kullandığı 1952 model Desoto, Ayhan Işık'ın 1966 model Mercedes'i, Sadri Alışık'ın 1957 Chevrolet'i, Sadri Alışık'ın 1957 model otomobili başta olmak üzere çok sayıda otomobil festivalin en nadide araçları arasında yer alıyor.

Festivalde ayrıca Clark Gable'dan Marilyn Monroe'ya, Steve McQueen'den Elvis Presley'e kadar ünlülerin de kullandığı klasik otomobillerin oluşturduğu 11 klasiğin katılacağı Klasik Otomobil Müzayedesi, Klasik Otomobil Sergisi ve video gösterimleri de yapılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title