Kayıp Şehit Mustafa Toprağa Verildi

Kayıp Şehit Mustafa Toprağa Verildi

Kaybolan ve 54 yıl sonra bedenine ulaşılan şehit Vasit Mustafa, Lefkoşa’ daki Serdarlı Kabristanlığı’nda toprağa verildi.

Kayıp Şehit Mustafa Toprağa Verildi

Kaybolan ve 54 yıl sonra bedenine ulaşılan şehit Vasit Mustafa, Lefkoşa' daki Serdarlı Kabristanlığı'nda toprağa verildi.

Kıbrıs'ın Aspava bölgesinde 1963 yılında kaybolan 54 yıl sonra Lefkoşa Atatürk Kültür Tekke Bahçesi Şehitliği'nde bulunan kayıp Şehit Vasit Mustafa, bugün Lefkoşa' ya bağlı Serdarlı Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Serdarlı Kabristanlığı'nda toprağa verildi.

Kayıp Şehit Vasit Mustafa'nın cenaze namazına ailesi, yakınları, bazı milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Aile istemediği için şehide askeri tören düzenlenmediği öğrenildi. Serdarlı Kabristanlığı'ndaki definin ardından konuşan şehidin torunlarından Gönal Göksün, devlet yetkilerine tepki gösterdi. Göksun, dedesinin Tekke Bahçe Şehitliği'nde yattığı bilindiği halde kendilerinden saklandığını ileri sürdü.

54 yıl geçse de büyük acı içinde olduklarını söyleyen Göksun, "Bu acıyı bize yaşatanlara yazıklar olsun. Bunca yıldır bildikleri halde sakladılar" dedi.

Dedesi Vasit Mustafa'nın geride bir eş ve 5 çocuk bıraktığını kaydeden Göksun, evlatlarının uzun zaman babalarının yaşadığına inanarak umutlandıklarını ifade etti.

Dedesinin bulunmasının acılarını biraz dindirdiği kaydeden Göksun, en azından ziyaret edebilecekleri bir mezar bulunduğunu söyledi.Diğer evlatlar da tepki göstererek, kayıp şehitler aranırken DNA araştırmalarının ve kazıların meçhul yerler yerine, önce bilinen yerlerden başlamasını istedi.

Vasit Mustafa, Lefkoşa'da 1963'te Aspava önündeki çatışmalarda bazı Kıbrıslı Rumlar tarafından vurulup öldürülmüştü. Ailesinin verdiği bilgiye göre, vurulduktan sonra naaşı bazı Kıbrıslı Türk polisler tarafından Lefkoşa Genel Hastanesi'ne götürüldükten sonra kaybolmuştu. - LEFKOŞA