Katar'da Düzenlenecek Dünya Kupası İçin İlk Stat Hazır

2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Katar'da yenilenen Uluslararası Halife Stadı, 324 milyon TL'lik harcama sonrasında hazır hale geldi.

2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Katar'da modern soğutma sistemiyle donatılan ilk stadın inşası tamamlandı.

Kupa hazırlıkları için görevli Proje ve Kültürel Miras Yüksek Komitesi tarafından yapılan açıklamada, başkent Doha'da yer alan Uluslararası Halife Stadı'ndaki yenileme çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.

SEYİRCİ KAPASİTESİ ARTTIRILDI

1976 yılında açılan stadın seyirci kapasitesi 40 binin üzerine çıkarıldı. Kurulan modern soğutma sistemi ile oyun alanında sıcaklık 26 derecede sabitlenirken tribünlerin sıcaklığı ise 24 ile 48 derece arasında değişecek.

324 MİLYON LİRAYA PATLADI

Söz konusu sistemin benzer teknolojilere oranla yüzde 40 daha az enerji harcadığı ve stadı yenileme çalışmalarının toplam 70 milyon sterline (Yaklaşık 324 milyon lira) mal olduğu belirtildi.

Açıklamada, kompleksin içinde yer alan soyunma odaları, medya tribünü, müze ve çatının da yenilendiği ve Dünya Kupası'nda çeyrek finale kadar yapılacak bazı maçların bu sahada oynanmasının planlandığı kaydedildi.