Kart: AİHM Kararı Uygulanır

Kart: AİHM Kararı Uygulanır

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye Aleyhine Açtığı Davada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), 'Adil Yargılanma Hakkının Engellendiği ve Hak İhlali Yapıldığı' Gerekçesiyle Kendisini Haklı Bulmasını, 'Parlamentonun, Özgür Şekilde İradesini Ortaya Koymadığını Gösteren Bir Karar' Diye Değerlendirdi.

Kart: AİHM Kararı Uygulanır

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye aleyhine açtığı davada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), ''adil yargılanma hakkının engellendiği ve hak ihlali yapıldığı'' gerekçesiyle kendisini haklı bulmasını, ''Parlamentonun, özgür şekilde iradesini ortaya koymadığını gösteren bir karar'' diye değerlendirdi.

Kart, kararın ardından TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AİHM'in, sadece hükümetlerin işlem ve eylemlerini denetlediğini, kural olarak parlamentoların işlemlerini denetlemediğini anımsatan Kart, ''Biz, 'Her ne kadar şeklen bir parlamento işlemiyse de aslında, doğrudan hükümet kaynaklı talep ve talimat üzerine tesis edilen, bir yürütme organı işlemidir' dedik. AİHM, bunu kabul etmiş oluyor. Çok önemli'' dedi.

''Bu dava dinlenmez, dinlenmesi mümkün değil'' diyenlerin, şimdi de ''bu karar uygulanmaz'' demeye başladığını ifade eden Kart, ''Bence bu karar uygulanır'' dedi.

Kart, AİHM'in kararlarının, Türk yargısının verdiği kararlar gibi uygulanma zorunluluğu bulunduğuna işaret ederek, bu konuda, TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonuna, ''Bu kararı uygulayın'' başvurusunda bulunacağını belirtti.

Hükümeti, ''Bu konudaki politikalarınızı AİHM'in kararına uygun şekilde gözden geçirin'' şeklinde uyaracağını ifade eden Kart, kararın uygulamaması halinde, demokrasi anlayışı ve hukuk tanımazlığın bütün çıplaklığıyla tescillenmiş olacağını ileri sürdü.

Kart, dokunulmazlıklarla ilgili olarak TBMM'nin 22. Dönemi'nde, kendisiyle ilgili iki dosya hakkında, ''kovuşturmanın ertelenmesine'' dair karara karşı yaptığı itirazın, TBMM Genel Kurulu'nda reddedilmesinin ardından, 8 Şubat 2005 tarihinde AİHM'e Türkiye aleyhine dava açmıştı.

Kaynak: AA