Karın etkili olduğu İstanbul'da duyulan gök gürültüsü tedirginlik yarattı! Uzmanlar nedenini açıkladı

Karın etkili olduğu İstanbul'da duyulan gök gürültüsü tedirginlik yarattı! Uzmanlar nedenini açıkladı

Haberler.com - Haberler | Güncel

Gece boyunca kar yağışının devam ettiği İstanbul'da aralıksız devam eden gök gürültüsü ve şimşek çakması vatandaşları tedirgin etti. Herkes kar yağarken gök gürültüsü duyulmasının normal olup olmadığını araştırırken uzmanlar bu durumun deniz üzerinde oluşan aşırı soğuk hava nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.

İstanbul'da ve Marmara Bölgesinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Güne bembeyaz bir görüntüyle uyanan vatandaşlar, duyulan gök gürültülerine ise bir anlam veremedi. Peki kar yağarken gök gürültüsü duyulması normal mi? İşte herkesin merak ettiği soruların yanıtları.

KAR YAĞARKEN GÖK GÜRÜLTÜSÜ NEDEN OLUR?

Kar yağarken gök gürültüsü genellikle kıyı bölgelerde görülür. Çünkü denizin üzerindeki hava soğuktur. Sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava, üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükselmesi ile bulut içerisinde küçük dolu taneleri oluşuyor. Bu doluların bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçmesi ile gök gürültüsü oluşuyor.

KAR YAĞARKEN ŞİMŞEK NEDEN ÇAKAR?

Her kar yağdığında gök gürültüsü ya da şimşek olayı gerçekleşmez. Kar yağarken gök gürültüsü olayı genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yaşanır. Bu durum için deniz üzerinde aşırı soğuk havanın olması gerekir. Meteoroloji Uzmanı Melik Ahmet Taştan konuyla ilgili ''Sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükseliyor. Yükselen hava bulut içerisinde küçük dolu tanelerine dönüşüyor. Bu dolular bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçince gök gürültüsü oluşturuyor. Zaman zaman karasal bölgelerde de kar yağışı sırasında bu sesler duyulabilir." dedi.

Karın etkili olduğu İstanbul'da duyulan gök gürültüsü tedirginlik yarattı! Uzmanlar nedenini açıkladı
Haber Yorumları (26)
GERÇEKLER ACITIR İNSANI: Sayın çok bilmiş proflar: Tokat da deniz mi var da kar yağarken GÖK gürültüsü oluyor (eskiden atalarımız derlerdi GÖK gürültüsü kar yağarken olursa kış uzar diye.
BJK56: Siirt Pervari de geçen sene defalarca oldu Botan çayında da başka su yoktu
MİSAFİR DADAS: Bu kar Erzurum da haziran ayına kadar var hic kimse konuşmuyor istanbulda oldumu.neden sorun.oluyor trafik sorunsa burada da trafik ama ama erzurum da şoför var istanbul daki şoförler eskiden esege biniyordular şimdi araba aldılar hâlâ eşek saniyorlar onun için trafik tıkanıyor istanbulda araç kullanan erzuruma gelsin burada araba kullansın 5 km gitmeden tahtalı köye gider
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title