Haberler

Kaplancan, Erkek Kısırlığında Doğru Bilinen Yanlışları Anlattı

İnfertilite veya toplumda bilinen adı ile kısırlık, hem erkeği hem de kadını ilgilendiren sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Testler yapmak çoğu durumda nedeni ortaya çıkarabiliyor olsa da çiftlerin yaklaşık yüzde 20'sinde mevcut bilinen inceleme ve yöntemler sonrası kısırlığı oluşturan bir sebep bulunamıyor. Konuyla ilgili önemli açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Tansel Kaplancan doğru bilinen yanlışların kısırlık sorununu çözüme ulaştırmak yerine kabusa çevirdiğini belirtti.

Semen Analizi Hakkında Bilinen Yanlışlar

Sağlık konusunda özellikle cinselliğe dair bilgilerin maalesef kamuoyu tarafından sıkça yenilenmiyor. Eskiye dayalı kulaktan dolma bilgiler çoğu zaman insana kabus yaşatabiliyor.

Özellikle cinsel hastalıklar hakkında toplumun hala yeterli seviyede olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Tansel Kaplancan, "Birliktelik sonrasında erkek tarafından herhangi bir sorun yaşanmamasının sperm üretimi konusunda yeterli olduğu kanısının kesinlikle yanlış olduğunu" söyledi.

Sperm üretimi, üretilen spermin kalitesi ancak ve ancak semen örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile anlaşılabildiğini belirten Kaplancan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kısırlık, pek çok çiftte başlangıçta var olmayıp daha sonradan ortaya çıkmış bir durum olabiliyor. Geçmiş yıllara ait gebelik veya (istemli/istemsiz) düşük hikayeleri sizin spermlerinizde bir sorun olmadığı anlamına gelmiyor. Ayrıca çocuk isteği olmadığı dönemlerde oluşan bir etken ile sperm parametrelerinizde ciddi değişim olmuş olabiliyor."

Test İçin Beklemeyin

Semen analizinin çok ucuz ve basit bir test olduğunu ve üreme çağına gelmiş her erkeğe uygulanabildiğini anlatan Kaplancan, "Eğer sperm üretiminde bir problem olduğu tespit edilir ise çözümü için de daha erken dönemde plan yapmak son derece önemlidir. Pek çok erkek bu testi yaptırmadan öncelikle kendiliğinden bir gebelik oluşmasını bekler. Ancak kendinde spermle ilgili herhangi bir kuşkusu varsa örneğin çocuk yaşta testislerinin kasıklarında kalması nedeniyle operasyon geçirmişse 1 yıl beklemeden analiz yaptırmalıdır" dedi.

Hiç Sperm Olmasa da Cerrahi Yöntemle Baba Olabilirsiniz

Kaplancan, cerrahi yönteme değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Semen örneğinizde hiç sperm hücresi görüşmemiş olsa bile bu yumurtalıklarınızda sperm üretmediğiniz anlamına gelmez. Uzman bir androlog tarafından yapılan muayeneniz sonrasında yumurtalıklarınıza gerçekleştirilebilecek bir mikrocerrahi operasyon ile alınan doku örnekleri incelenebilir ve bulunan sperm hücreleri tüp bebek tedavilerinde kullanılarak çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemle dünya üzerinde doğmuş on binlerce sağlıklı çocuk vardır."

Sperm analizinin bakan kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterebilen ve standardizasyonu oldukça zor olan bir test olduğunu anlatan Kaplancan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yurt dışında bu analizin standardizasyonu için büyük uğraş verilmesine karşın yine bir insan tarafından değerlendirme yapıldığından çok farklı sonuçlar alınabildiği bildirilmektedir. Dolayısıyla sperm analizi basit gibi görünse de bu konuda uzmanlaşmış klinikler veya laboratuvarlarda yaptırılması gerekir." - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Anadolu Üniversitesi (AÖF) final sınavı ne zaman, saat kaçta? 23 Nisan özel sektör için resmi tatil mi? 23 Nisan özel sektör resmi tatil var mı? Anneler günü ne zaman? 2024 anneler günü hangi güne denk geliyor? Beypazarı hakkında çıkan iddialara ne cevap verdi? Beypazarı yasaklandı mı? 16 Nisan 2024 Beypazarı maden suyu açıklaması Ateş İlyas Başsoy kimdir? Halk Tv konuğu Ateş İlyas Başsoy kaç yaşında, nereli? Ateş İlyas Başsoy biyografisi! Sarıyer'de kaçak göçmen skandalı! Camide kaçak göçmen iddiaları ne? Kaçak göçmenler yakalandı mı? Rönesans Gayrimenkul halka arz kaç lot verir? Rönesans Gayrimenkul halka arz kaç lot dağıtılacak? ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ 2024! Öğretmen atama kontenjanlar belli oldu mu? Öğretmen ataması kadro ve branş dağılımı! ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK MI? Cumhurbaşkanı Erdoğan atama ile ilgili ne söyledi? SURVIVOR ALL STAR birleşme partisi ne zaman? Acun Ilıcalı açıklama yaptı mı? Survivor'da takımlar karışacak mı? VALORANT NE ZAMAN AÇILACAK? Valorant bakımı ne zaman, saat kaçta bitecek? Milli Piyango 23 Nisan ikramiyesi ne kadar, ne zaman çekilecek? 23 Nisan büyük ikramiye biletleri ne kadar? Fenerbahçe-Olympiakos maçı ne zaman? Maç hangi kanalda yayınlanacak, saat kaçta? Bugün İstanbul'da yağmur yağacak mı? 17 Nisan Çarşamba Bugün İstanbul'da hava nasıl olacak, yağmur bekleniyor mu? MÜGE ANLI CANLI İZLE! 17 Mart Müge Anlı Canlı İzleme Linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title