Kadın Şoför Hem Minibüs Hem Kamyon Şoförlüğü Yapıyor

Kadın Şoför Hem Minibüs Hem Kamyon Şoförlüğü Yapıyor

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde oturan 36 yaşındaki Sevgi Kara, çalıştığı nakliye firmasında hem minibüs hem de kamyon şoförlüğü yapıyor.

Kadın Şoför Hem Minibüs Hem Kamyon Şoförlüğü Yapıyor

Sabah ve akşamları servisle öğrenci ve işçi taşıyan Sevgi Kara, gün içinde de kamyonla malzeme taşıyor.İlçede anne ve babasıyla yaşayan ve bekar olan Sevgi Kara, 1993'te kamyon şoförü olan babası Yaşar Kara emekli olunca, baba mesleğini sürdürdü. Sevgi Kara, babasına ait kamyonla 15 yıl çevre köy ve ilçelere kömür, inşaat malzemesi ve ev eşyası taşıdı. Kara, 2008'de işlerinin bozulması üzerine kamyonu satarak mesleği bıraktı.

HEM MİNİBÜS, HEM KAMYON KULLANIYOR

Bir süre sinema salonunda bilet görevlisi olarak çalışan Sevgi Kara, 1 yıl önce kendisine iş teklifinde bulunan özel bir nakliye firmasında şoför olarak çalışmaya başladı. Sevgi Kara, her sabah önce minibüsle Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'na işçi taşıyor. Ardından da Soğanlıyörük Köyü ve yol güzergahındaki öğrencileri alarak Atatürk Anadolu, Endüstri Meslek, Kadri Yılmaz ve Ereğli Liseleri'ne bırakıyor. Sabah servisinin ardından şirketten talepte bulunan müşterilerin kömür, hafriyat gibi malzemelerini taşımak için kamyonun direksiyonuna geçen Sevgi Kara, akşam ise tekrar minibüsle işçi ve öğrencileri evlerine bırakarak işini tamamlıyor.

'TIR HARİÇ HER TÜRLÜ ARACI KULLANIYORUM'

Sevgi Kara, küçük yaşta babasının yanında muavinlik yaparak şoförlüğü öğrendiğini söyledi. Babasının emekli olmasının ardından mesleği sürdürdüğünü anlatan Sevgi Kara, Meraklı olduğum için babamdan sonra kamyonu ben kullanmaya başladım. 15 yıl her türlü nakliye işini yaptım. Ereğli'de gitmediğim köy kalmadı. İşler bozulunca kamyonu sattık. Bir süre sinema salonunda çalıştım. Ama buradan şoförlük teklifi gelince, çok sevdiğim mesleğime geri döndüm. Burada TIR hariç, her türlü kamyon ve servis aracını kullanıyorum. Hem para kazanıyorum, hem de çok sevdiğim baba mesleğini sürdürüyorum dedi.

Asgari ücretle çalıştığını belirten Sevgi Kara, kullandığı araçlardaki bir takım arızaları da tamir edebildiğini söyledi. Lastik değişiminden, aracın diğer temizlik ve bakımlarını da yapan Sevgi Kara, Erkek işi de olsa yaparım. Malzeme olduktan sonra sıkıntı olmaz. Mesleğimi seviyorum diye konuştu. Erkek meslektaşlarının yanında, kadınların da özellikle kamyon kullanırken kendisini gördüklerinde şaşırdıklarını ifade eden Sevgi Kara, Bazı kadınlar, 'Biz de senin gibi kullanmak istiyoruz' diyerek öğretmemi istiyorlar. Ama benim buna vaktim yok dedi.