İzler Taşıyan Sergi

Ünlü Fransız fotoğraf sanatçısı Lam Duc Hien'in "Mekong-Nehirlerin Anası" isimli fotoğraf sergisi, İzmir Fransız Kültür Merkezinde açıldı.

İzler Taşıyan Sergi
14.05.2019 07:50 | Son Güncelleme: 14.05.2019 07:58

İstanbul ve Ankara'da da eş zamanlı olarak açılan sergide sanatçının Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Vietnam, Tibet, Haiti, Laos, Çin, Irak gibi ülkelerde yapmış olduğu çalışmaları yer aldı. İzmir Fransız Kültür Merkezi'ndeki sergi ise genç yaşında sürgün edilen, uzun süre mülteci kamplarında yaşayan sanatçının, yıllar sonra ülkesine döndükten sonra onda hayranlık uyandıran 4 bin 300 kilometre uzunluğunda ve 6 ülkeden geçen Mekong Nehri üzerine çektiği fotoğraflardan oluştu.

Hien "Sürgün sadece bir coğrafya meselesi değil, siyasi, toplumsal, ekonomik ve aynı zamanda dilsel dışlanmadır. Ben sürgünü yaşayan biri olarak çocuk, kadın, en çokta anne hizasından fotoğraflar çekmek, bilinmeyenleri gözler önüne sermek istedim. Sergimde insanlara unuttuklarını hatırlatabildiysem ne mutlu bana" dedi. Sergide kadına karşı şiddete dikkat çekmek istediğini ifade eden sanatçı, "Böylece hikâyelerine, acılarına ortak olurdum. Onlara yitirdikleri seslerini geri verirdim, seslerinin yankısı beni allak bullak ederdi" dedi.

"HER FOTOĞRAFIN HİKAYESİ VAR"

İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David, Lâm Duc Hiên'in sergisine ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek "Her fotoğrafın bir hikayesi var, bakıp yaşananlar hakkında bilinçlendiğimiz her fotoğraf için kendisine teşekkür ediyorum" diye konuştu. Sergi ?22 Haziran?'a kadar Pazar günleri hariç her gün saat 10:00-18:00 arasında ziyaretçilere açık olacak.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title