İran'dan ABD'ye Yaptırım Tepkisi: Nükleer Anlaşmaya Aykırı

İran'dan ABD'ye Yaptırım Tepkisi: Nükleer Anlaşmaya Aykırı

Tahran, ABD Senatosu'nun İran'a yaptırım kararını 10 yıl daha uzatmasına sert tepki gösterdi.

İran'dan ABD'ye Yaptırım Tepkisi: Nükleer Anlaşmaya Aykırı

Tahran yönetimi, ABD Senatosu'nun İran'a yaptırım kararını 10 yıl daha uzatmasına sert tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanlığı, kararın İran'la varılan nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi tarafından yapılan açıklamada, 'İran Yaptırımlar Yasası'nın 10 yıl daha uzatılmasını öngören yasa tasarısının Temsilciler Meclisi ve ardından dün Senato tarafından kabul edilmesinin, ABD'nin verdiği taahhütlerinin ihlali anlamına geldiği belirtildi.

"ABD'DEKİ İÇ GELİŞMELER GEREKÇE OLAMAZ"

İranlı Sözcü, "Uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine göre, ABD hükümeti bu ülkenin verdiği uluslararası yükümlülükleri uygulamaktan sorumludur. ABD'deki iç siyasi gelişmeler, uluslararası yükümlülüklerini ihmal veya reddedilmesine gerekçe oluşturamaz" dedi.

"SORUMLULUKLARIMIZA BAĞLIYIZ AMA..."

Açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti, nükleer anlaşmadaki uluslararası sorumluluklarına bağlı olduğunu göstermiştir. Ancak tüm şartlara karşı uygun öngörüleri olan devletimiz, halkının her durumdaki haklarını etkili ve sağlam bir şekilde savunmak için gerekli hazırlığı da oluşturmuştur" ifadelerine yer verildi.