Irak'ta 'İnsan Onuru Ayaklar Altında'

Irak'ta 'İnsan Onuru Ayaklar Altında'

11.04.2007 17:07 | Son Güncelleme: 11.04.2007 17:07
Irak'ta 'İnsan Onuru Ayaklar Altında'

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü, Irak'taki Koşulların Halk Açısından Her Geçen Gün Kötüleştiğini Bildirdi.

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü, Irak'taki koşulların halk açısından her geçen gün kötüleştiğini bildirdi.

Örgüt, bugün yayımladığı raporda, Irak'da süregiden çatışmaların nüfusun tamamını etkilediği belirtilerek "sivillerin yaşadıkları büyük zorluklar, hayata ve insan onuruna çok uzun bir zamandır saygı gösterilemediğini ortaya koymaktadır" denildi.

Irak'taki bombalama ve adam kaçırma eylemlerinin sıklığı dolayısıyla artık haber bültenlerine bile yansımadığını belirten Uluslararası Kızıl Haç Örgütü, Irak'taki yaşamın sıradan kadın erkek ve çocuklar açısından ne anlam taşıdığına dikkat çekmek için bir açıklama yaptı.

Uluslararası Kızıl Haç Örgütü Başkanı Pierre Krahenbuhl ise, Iraklılar ile yaptıkları görüşmelerde aldıkları cevapların şok etkisi yaptığını söyledi.

Krahenbuhl, yaptığı açıklamada, Iraklı bir kadının bir an kadar sessiz kaldıktan sonra, "biri bize gerçekten yardım etmek istiyorsa her sabah evlerimizin önlerinde sıralanan cesetleri toplasın. Güvenlik nedeniyle kimse bu cesetlere dokunmaya ya da cesetleri kaldırmaya cesaret edemiyor. Ama biz her sabah çocuklarımızı okula götürmeye çalışırken bu görüntülerle yüzleşmelerine artık dayanamıyoruz" dediğini aktardı.

Pazara gitmek gibi sıradan bir işin bile ölüm kalım sorunu haline geldiğini, su ve elektrik kesintilerinin giderek arttığını anlatan Kızıl Haç Örgütü Başkanı Pierre Krahenbuhl, hayatın bu denli zorlaşması karşısında Irak halkının büyük ilerlemeler sağlanmasını ummayı bir yana bırakarak sokaklardaki cesetlerin toplanması gibi görece basit işlere daha büyük önem vermeye başladıklarını ifade etti.

Pierre Krahenbuhl, Irak'ta siyasi ve askeri etkisi olan herkesin sivilleri korumak için daha fazla çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.

(BBC-İB-İB-HO-D)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Irak'ta 'İnsan Onuru Ayaklar Altında' - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 00:00:09. #1.14#
title