İngiltere'de Hillsborough Faciasının 25. Yıldönümü

İngiltere'de Hillsborough Faciasının 25. Yıldönümü

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel
İngiltere'de Hillsborough Faciasının 25. Yıldönümü

İngiliz futbolunun "en ölümcül kazası" olarak nitelendirilen Hillsborough faciasında hayatını kaybedenler ülkede düzenlenen törenlerle anıldı.

İngiliz futbolunun "en ölümcül kazası" olarak nitelendirilen Hillsborough faciasında hayatını kaybedenler, ülke genelinde düzenlenen törenlerle anıldı.

15 Nisan 1989'da İngiltere Federasyon Kupası yarı final maçında, Sheffield'daki Hillsborough Stadyumu'nda Liverpool ile Nottingham Forest takımları karşı karşıya gelmiş, karşılaşmanın altıncı dakikasında trübünlerde çıkan panik sonucu 96 Liverpool taraftarı ezilerek ve tel örgülere sıkışarak hayatını kaybetmişti.

İngiltere'nin kuzeyinde bulunan Merseyside kasabasındaki tüm kiliseler çanlarını, faciada hayatını kaybeden 96 kişinin anısına 96 kez çalarken, her yıl düzenlenen anma töreni ise Liverpool'daki Anfield Stadyumu'nda yapıldı. Tören kapsamında stadyumun tribününde 96 koltuk boş bırakıldı.

Tören süresince ilahiler okunurken, Sheffield'daki Hillsborough Stadyumu'nda ise olay sırasında hayatını kaybedenlerin ailelerinin de katıldığı çelenk koyma töreni ve Nottingham şehrinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron Hillsborough faciasının yıldönümü nedeniyle resmi Twitter hesabından, "Hillsborough faciasının 25. yılında düşüncelerim hayatını kaybeden 96 kişinin aileleri ve bu trajik olaydan etkilenen herkesle birlikte" ifadelerini kullandı. - London, City of

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title