ABD'deki Trump Tower'a Nehirden Kaçak Su Çekme Davasında Verilen Siyasi Karar İsyan Ettirdi!
BBC

ABD'deki Trump Tower'a Nehirden Kaçak Su Çekme Davasında Verilen Siyasi Karar İsyan Ettirdi!

ABD'de yıllarca Chiacago nehrinden izinsiz milyonlarca litre su çeken Trump International Hotel Tower'a nehirdeki hayvanlara zarar verildiği için dava açıldı. Ülkeyi ayağa kaldıran dava olumlu sonuçlanmazken otel 2013'te istenen raporu hala teslim etmedi.

ABD'de Illinois eyaleti başsavcılığı, Chiacago nehrinden her gün izinsiz milyonlarca litre su çektiği iddiasıyla Trump International Hotel & Tower'a dava açtı.

TRUMP TOWER, HER YIL NEHİRDEN MİLYONLARCA LİTRE SU ÇEKTİ

Eyalet Başsavcısı Lisa Madigan, Trump Tower'a her yıl milyonlarca litre su çektiği için dava açmıştı. Otel, yasal zorunluluk olmasına rağmen nehirden su alınmasının balıklar üzerindeki etkisiyle ilgili herhangi bir değerlendirme çalışması yapmadı.

"KARAR SİYASİ"

Trump şirketler grubundan bir sözcü, kararın siyasi olduğunu öne sürdü. Reuters'a göre sözcü Janet Isabelli, dava kararından "düş kırıklığına" uğradıklarını belirterek "Normalde bu tür konular, yönetim düzeyinde ele alınır" dedi.

Eyalet Başsavcısı Lisa Madigan, muhalefetteki Demokrat Parti'nin üyesi ve 2003'ten beri bu görevde. Dava dilekçesi Salı günü, Cook bölge mahkemesine teslim edildi. Dava dilekçesinde otelin havalandırma ve soğutma sistemleri için her gün nehirden 75 milyon litre su çektiği iddia edildi.

2013'TE TRUMP TOWER RAPORU TESLİM ETMEDİ

Bu tür sistemlerin, nehirdeki hayvanlara zarar verebileceği belirtilerek, federal yasalar uyarınca çevre etki değerlendirmesi yapılması gerektiği vurgulandı. Ancak 2013'te istenmesine karşın Trump Tower, etki raporunu teslim etmedi.

BAŞKAN SEÇİLDİKTEN SONRA ŞİRKETLERİ 2 OĞLU YÖNETİYOR

Otelin havalandırma sisteminde kullanılan ısınmış suyun, nehre geri bırakılması için gerekli olan ruhsatın süresinin de Ağustos 2017'de dolduğu belirtiliyor. Lisa Madigan, "Davayı, Trump Tower'ın yasaları ihlal etmeye devam etmemesi için açıyorum" dedi.

Başkan seçildikten sonra Trump'ın işlerini iki oğlu idare ediyor. Ancak Trump, Trump Organization'daki hisselerini hala elinde tutuyor.

BBC