İlk Hayvan Hastanesi 'Gurabahane-i Laklakan' Yeniden Kurulacak

İlk Hayvan Hastanesi 'Gurabahane-i Laklakan' Yeniden Kurulacak

İlk Hayvan Hastanesi 'Gurabahane-i Laklakan' Yeniden Kurulacak
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Bursa'da 19. Yüzyılda Osmanlılar Tarafından, Başta Sakat Leylekler Olmak Üzere Göçmen Kuşların Bakımının Yapılması Amacıyla Kurulan ve Türkiye'nin İlk Hayvan Hastanesi Olan 'Gurabahane-i Laklakan' (Düşkün Leylekler Evi), Osmangazi Belediyesince Yeniden Yaptırılacak.

Bursa'da 19. yüzyılda Osmanlılar tarafından, başta sakat leylekler olmak üzere göçmen kuşların bakımının yapılması amacıyla kurulan ve Türkiye'nin ilk hayvan hastanesi olan ''Gurabahane-i Laklakan'' (Düşkün Leylekler Evi), Osmangazi Belediyesince yeniden yaptırılacak.

Yıllar içinde bakımsızlıktan yıkılan ve ünlü edebiyatçı Ahmet Haşim'in, ''Bilmem Bursa'yı gezerken gördünüz mü? Haffaflar Çarşısı'nın ortasında bir meydan var. Bu meydan malul hayvanların düşkünler yurdudur. Kanadı, bacağı kırık leylekler, bunamış kargalar halkın sadakasıyla yaşarlar'' diye bahsettiği Gurabahane-i Laklakan, belediyenin aldığı sivil mimari örneği bir binada, yeniden gün yüzüne çıkarılacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı Payitahtı Bursa'nın kültürünün ve tarihinin ortaya çıkarılmasıyla ilgili yaptıkları çalışmaların aralıksız şekilde sürdüğünü belirterek, kentin ''ziynetleri'' olarak nitelendirilen tarihi eserleri yeniden canlandırdıklarını söyledi.

Altepe, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bursa'nın çok derin bir kültüre sahip olduğunu, bu çalışmalar sayesinde hem Bursa'ya gelenlere hem de Bursalılara kenti tanıttıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Her türlü konuda duyarlılığı olan büyük bir milletiz. Çok güzel çalışmalar yapmış büyük bir ecdadımız var. Bu çalışmalardan biri de Gurabahane-i Laklakan denilen göçmen kuşlar hastanesi. Yüzyıllar önce dünyada daha insan hakları tartışılırken, burada bizim ecdadımız toplumun değişik kesimleriyle ilgili yardım çalışmalarının yanında hayvanlarla ilgili de birçok çalışmalar yapmış. Leylekler Hastanesi de bunlardan biri. Hayvan haklarının korunmasına ilişkin kanunlar çıkarmışlar. Leylek Hastanesinde, her türlü göçmen kuşun bakımları yapılmış.''

Dünyada bir benzeri daha olmadığı bildirilen ve Türk halkının havanlara verdiği önemin bir göstergesi olan Gurabahane-i Laklakan'ın Kayhan Mahellesi'nde bulunan orijinal binasının yıllar içinde bakımsızlıktan yıkıldığını anlatan Altepe, belediye olarak Irgandı Köprüsü'nün hemen yanında satın aldıkları sivil mimari örneği bir binada Leylekler Hastanesinin yeniden canlandırılacağını bildirdi.

Osmanlıların leylekleri bile düşünerek onların yeme içme, barınma ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamak üzere böyle bir hayır kurumu kurduklarını vurgulayan Altepe, ''Yüzyıllar önce ecdadımızın hayvanlara verdiği değer, burada sergilenecek. Şu anda yıkılmak üzere olan binanın restorasyon ve röleve çalışmaları tamamlandı. Gurabahane-i Laklakan yeniden eski işlevine kavuşacak. Burada görevli arkadaşlarımız olacak. Haftanın belli günlerinde hayvanlara bakım hizmeti verilecek. Kültürümüzün ne denli geniş olduğunu, ne kadar büyük bir milletin fertleri olduğumuzu burada anlatacağız'' diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title