İkiztepe Kazılarıyla Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor

İkiztepe Kazılarıyla Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor

İkiztepe Kazılarıyla Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Samsun'un Bafra İlçesinde, 1974'ten Bu Yana Sürdürülen İkiztepe Kazılarında Birçok Tarihi Eser Gün Yüzüne Çıkarıldı. İkiztepe Köyü Ören Yerindeki Tepe-1 ve Çevresindeki 20 Dönümlük Arazide Yeniden Başlayan Kazıların 8 Hafta Süreceği Belirtildi.

Samsun'un Bafra ilçesinde, 1974'ten bu yana sürdürülen İkiztepe kazılarında birçok tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı. İkiztepe köyü ören yerindeki Tepe-1 ve çevresindeki 20 dönümlük arazide yeniden başlayan kazıların 8 hafta süreceği belirtildi.

Kazıları yöneten İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Bilgi, bu yılki çalışmaların 3 Ağustos'ta başladığını ve çalışmaların 26 Eylül'de sona ereceğini söyledi. Çalışmalarda MÖ 3000-2400 yılları arasındaki dönemin araştırılacağını belirten Prof. Dr. Bilgi, kazıları 15'i kazı ekibi olmak üzere 40 kişilik ekiple sürdürdüklerini kaydetti.

Çalışmaları geçen yıl kazılan alanın yanında sürdüreceklerini bildiren Prof. Dr. Bilgi, "İlk Tunç Çağı tabakalarına inene kadar kazıları sürdüreceğiz. O dönemin mimari ve kültürel yapısını ortaya çıkaracağız" dedi.

Prof. Dr. Bilgi, geçen yıl önemli sayılabilecek bulgular elde ettiklerini, Tepe-1'de ana toprağa eriştiklerini, kazılarda tezgah ağırlıkları, ağırşaklar, kemik deliciler, zıpkın uçları, hançer, çakmak taşı gibi eserler bulduklarını vurguladı. Bilgi, "2007 dönemi İkiztepe kazılarına 3 Ağustos tarihiyle başladık. Amacımız, Tepe-1'de kültür katlarını ortaya çıkartıp, Orta Karadeniz Bölgesi'nin kültürel yapısına ışık tutmaktır. Çalışmalar 26 Eylül'e kadar sürecek" diye konuştu.

(NA-SA-MEF-Y)

İkiztepe Kazılarıyla Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor
İkiztepe Kazılarıyla Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title