İkinci Ergenekon Davası'nda 151'inci Duruşma Hava Şartları Nedeniyle Erken Bitti - Haberler
Haberi Paylaş

İkinci Ergenekon Davası'nda 151'inci Duruşma Hava Şartları Nedeniyle Erken Bitti

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
İkinci Ergenekon Davası'nda 151'inci Duruşma Hava Şartları Nedeniyle Erken Bitti

İkinci Ergenekon davasının 151.duruşması kötü hava şartları nedeniyle bir saat erken bitti.

İkinci Ergenekon davasının 151. duruşması kötü hava şartları nedeniyle bir saat erken bitti. Savunma yapan tutuksuz sanık Erol Mütercimler, Yaşar Büyükanıt'ın kendisine "Artık halk TSK'dan bir hareket beklemesin. Biz kenara çekilmişiz. Balkonda bile değiliz, sanala geçtik, hiç yokuz" dediğini ifade etti.

18'i tutuklu 118 sanığın yargılandığı ikinci Ergenekon davasının 151. duruşmasında tutuksuz sanık eski Binbaşı ve akademisyen Erol Mütercimler savunmasını yaptı. Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olduğu dönemde bir televizyon programında Eruygur'un kendisine kızdığı için araması üzerine tanıştığını belirtti.

"İKİNCİ ÖNEMLİ DAVA"

Eruygur'un iki bayram bir yılbaşısını kutladığını ifade eden Mütercimler, Eruygur ile 18 Mart 2005 tarihinde de İzmir'deki bir programa katıldığını ve tanışıklığının bu kadar olduğunu söyledi. Davanın tutuklu sanığı gazeteci Mustafa Balbay ile hiçbir etkinlikte birlikte olmadıklarını belirten Mütercimler, "Kendisiyle sadece 3 defa telefonda görüştük. Birinci konuşmamızda kendisine köşesinde yazı yazdığı için teşekkür ettim. 2 defa da kitabımın ulaşıp ulaşamadığını sormak için aradım. Ne benim cep telefonum onda var, ne de onun bende vardır" dedi. Türkiye'nin ikinci en önemli davasının Ergenekon olduğunu savunan Mütercimler, "Türkiye'nin ilk önemli davası 1926 yılında paşalar suikasti davasıydı. İkinci önemli davası ise bu davadır" dedi.

"BÜYÜKANIT 'SANALA GEÇTİK' DEDİ"

Bir TV programında darbe yapılması konusunda TSK'ya gaz verdiği iddia edilen konuşmasıyla ilgili Mütercimler, " Ordu, artık çekildi ve balkondan izliyor. Bu ordu ile uğraşmayın, bu ordu eski ordu değil' dedim. Zorlamayın, gelirlerse 25 yıl gitmezler dedim" şeklinde konuştu.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la karşılaştıkları bir toplantıda Büyükanıt'ın kendisine "Artık halk TSK'dan bir hareket beklemesin. Biz kenara çekilmişiz. Balkonda bile değiliz, sanala geçtik, hiç yokuz. Halk isterse sivil toplum örgütlerini harekete geçirsin" diye konuştuğunu ifade etti.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ise Mütercimlerin bu sözleri üzerine "Sanala geçtik demiş. Sanal ortam derken neyi kastediyor?" dedi. Mütercimler ise "Sanal, yani ortada yokuz, diyor. Kendilerinin hiçbir şeye karışmadığını ifade ediyor" yanıtını verdi.

DURUŞMA KAR NEDENİYLE ERKEN BİTTİ

Erol Mütercimler'in savunmasını tamamlamasının ardından Mahkeme Başkanı İstanbul'daki kötü hava şartları nedeniyle duruşmayı bir saat erken bitirdiklerini belirtti. Duruşma yarın saat 09.00'a ertelendi. - İstanbul/ Silivri

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım