Ihlara Vadisi'ne Turist İlgisi Artıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Ihlara Vadisi'ne Turist İlgisi Artıyor

Ihlara Vadisi'ne Turist İlgisi Artıyor

Öner Taş - Kapadokya'nın batı kapısı durumundaki Ihlara Vadisi'ni bu yılın 9 aylık döneminde 231 bin 518 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Öner Taş - Kapadokya'nın batı kapısı durumundaki Ihlara Vadisi'ni bu yılın 9 aylık döneminde 231 bin 518 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Aksaray Müze Müdürü Yusuf Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tektonik yükselmeler, Hasan Dağı volkanının püskürmesi ve bu alan üzerinde Melendiz Çayı'nın akmasıyla şekillenen Ihlara Vadisi'nin, Kapadokya bölgesinin en önemli doğal güzellikleri arasında yer aldığını söyledi.

Bölgenin en büyük vadisi Ihlara'nın bir doğa harikası olduğunu vurgulayan Altın, "Çok sayıda kilise ve şapelleriyle hala keşfedilmeyi bekleyen gizli bir yerleşim durumundaki Ihlara'ya, tarihi değerinin yanı sıra içinden geçen Melendiz Çayı, yeşil bitki örtüsüyle hayat veriyor. Doğa sporlarına uygun özellikler taşıyan Ihlara Vadisi aynı zamanda dünyanın en büyük kanyonlarından birisi" diye konuştu.

-İnanç turizmi açısından önemli-

Ihlara Vadisi'nin kiliseleriyle inanç turizmi açısından önemli bir potansiyeli barındırdığını dile getiren Altın, şöyle devam etti:

"Burası 100-120 metreye varan derinliğe ve 18 kilometrelik uzunluğa sahip olmasının yanı sıra vadi boyunca sıralanmış, kayalara oyulmuş kiliseleriyle de dikkati çekiyor. Vadi içindeki tescilli kültür varlığı sayımız 47. Bunun içinde 35 kilise bulunuyor. 4. yüzyıldan itibaren önemli bir manastır ve yerleşim merkezi haline gelen Ihlara Vadisi'nde döneminin resim sanatı özelliklerini taşıyan birçok kiliseyi görmek mümkün. Ihlara Vadisi içerisindeki kayıtlardan 11. yüzyılda 100'den fazla kilise, 16 manastır, birçok din eğitimi yapılan merkezin olduğu ve bin 500'den fazla yerleşim biriminde on binlerce insanın yaşadığı anlaşılıyor."

Ihlara Vadisi'ne dünyanın dört bir yanından turist geldiğini vurgulayan Altın, şunları kaydetti:

"Vadiyi bu yılın 9 aylık döneminde 231 bin 518 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Geçen yıl aynı dönemde 221 bin 765 kişi ziyaret etmişti. 2011'de toplam ziyaretçi ise 268 bin 809'du. Bu yıl vadinin şubat ve mart aylarında kapalı olmasına rağmen, geçen yıldan daha çok ziyaretçi sayısına ulaşılacağını tahmin ediyorum" dedi.

Altın, en çok ziyaretçinin geldiği mayıs ayında vadiyi 44 bin 885 turistin gezdiğini ifade etti.

Yayıncı: Ahmet Kayır - AKSARAY

AA - Son Dakika Haberleri

Yusuf Altın, Kapadokya, Aksaray, Ihlara, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title