İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?
Haberler » Gündem » İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta? - Haberler

İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?

Suriye'nin İdlib kentinde Esed Rejimi Güçleri tarafından TSK unsurlarına düzenlenen hava saldırısında 33 askerimizin şehit olduğu, 32 askerimizin de yaralandığı açıklandı. Yürekleri dağlayan gelişme sonrası İdlib nerede, İdlib neresi ve İdlib Türkiye'ye kaç km uzaklıkta gibi soruların yanıtları arandı.

İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?

İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına düzenlenen hava saldırısında 33 Mehmetçiğimizin şehit olduğu açıklandı. Üzücü sonrası sonrası bölgede hareketlik yükselirken İdlib 'ye ne kadar uzaklıkta, İdlib nerede gibi soruların yanıtları merak edildi. İşte İdlib hakkında merak edilen soruların yanıtları...

İDLİB NEREDE?

Kuzeybatısında ile komşu olan İdlib'in doğusunda Halep, kuzeydoğusunda Halep'in Afrin ilçesi, güneyinde Hama, kuzeybatısında Lazkiye bulunuyor.

6 bin kilometrekare alan üzerine kurulu İdlib ilinde iç savaştan önceki son nüfus sayımına göre 2 milyon civarı kişi yaşıyordu. Mart 2011'de başlayan iç savaşta yoğun çatışmalara sahne olduğu için nüfusu 1,2 milyona kadar düştü.

İdlib veya İdlip, 'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

İDLİB TÜRKİYE'YE NE KADAR UZAKLIKTA?

İdlib Hatay'ın Reyhanlı ilçesine 52 km uzaklıktadır.


Haber Videosu

: İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?

Manşet

Haberler