İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?

İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?

17.08.2020 14:58 | Son Güncelleme: 17.08.2020 14:58

Suriye'nin İdlib kentinde yaşananlar ülkemizde sık sık gündem oluyor ve vatandaşlar İdlib nerede, İdlib neresi, İdlib Türkiye'ye kaç km uzaklıkta gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. Peki, İdlib nerede?.

İdlib'de yaşanan askeri ve politik gelişmeler sonrası İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta, İdlib nerede gibi soruların yanıtları merak edildi. İşte İdlib hakkında merak edilen soruların yanıtları...

İDLİB NEREDE?

Kuzeybatısında Hatay ile komşu olan İdlib'in doğusunda Halep, kuzeydoğusunda Halep'in Afrin ilçesi, güneyinde Hama, kuzeybatısında Lazkiye bulunuyor.

6 bin kilometrekare alan üzerine kurulu İdlib ilinde iç savaştan önceki son nüfus sayımına göre 2 milyon civarı kişi yaşıyordu. Mart 2011'de başlayan iç savaşta yoğun çatışmalara sahne olduğu için nüfusu 1,2 milyona kadar düştü.

İdlib veya İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

İDLİB TÜRKİYE'YE NE KADAR UZAKLIKTA?

İdlib Hatay'ın Reyhanlı ilçesine 52 km uzaklıktadır.

İdlib nerede? İdlib Türkiye'ye ne kadar uzaklıkta?
Haber Yorumları (1)
UMUT: burada şehit vermişiz banane idlib nerdeymiş neyle geçiniyormuş.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title