Hocalı Katliamı'na İzmir'den Tepki

Hocalı Katliamı'na İzmir'den Tepki

Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, 22 Yıl önce, 1992'de, 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan soğuk bir kış gecesinde Dağlık Karabağ savaşlarının en kanlı gecesinin yaşandığını; çocuk, kadın, yaşlı demeden soydaşlarımızın Ermeniler tarafından bir gecede soykırıma uğradığını belirterek, "Resmi kayıtlara göre 83 Çocuk, 106 Kadın, 70’den fazla yaşlı olmak üzere 613 Soydaşımız katledilmiş, 1275 Kişi rehin alınmış, 150 Kişi kaybolmuştur.

Hocalı Katliamı'na İzmir'den Tepki

Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, 22 Yıl önce, 1992'de, 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan soğuk bir kış gecesinde Dağlık Karabağ savaşlarının en kanlı gecesinin yaşandığını; çocuk, kadın, yaşlı demeden soydaşlarımızın Ermeniler tarafından bir gecede soykırıma uğradığını belirterek, "Resmi kayıtlara göre 83 Çocuk, 106 Kadın, 70'den fazla yaşlı olmak üzere 613 Soydaşımız katledilmiş, 1275 Kişi rehin alınmış, 150 Kişi kaybolmuştur. İnsanlıktan nasibini almamış canilerin, akla hayale gelmeyen işkencelerle Azeri kardeşlerimize yaptıkları katliamların üzerinden tam 22 Yıl geçmiş olmasına rağmen 22 ülke Soykırımı tanırken, Hollanda ve Macaristan'da Hocalı soykırımı anıtları dikilirken Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Hocalı Katliamını halen soykırım olarak tanınmamış olması düşündürücü ve üzücüdür." dedi.

"Türk Devletlerinin ve Müslüman devletlerin tanımaması, Tek Millet İki Devlet olarak ifade ettiğimiz Azeri Kardeşlerimizin mezalimini, katliamın yaşandığı günden bu güne dek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de tanımaması vicdanlarımızı rahatsız etmektedir." diyen Doğruyol, "Ermenilere komutanlık eden eski ASALA eylemcisi Monte Melkonyan'ın Hem ASALA terör örgütünün içerisinde yer alması hem de hocalı soykırımında Ermenilere komutanlık yapması Türk dünyasının düşmanlarının ortak olduğunu ne kadar da ortaya koymaktadır. Olayın yaşandığı günden bu güne, görev yapan tüm hükümet yetkililerinin uluslar arası arenada soydaşlarımızın soykırımına seyirci kalmaları kabul edilemez. Türkiye Kamu-sen olarak konunun bir an önce TBMM gündemine getirilerek Hocalı Katliamının Soykırım olarak tanınmasını talep ediyoruz. ve ülkemizde demokrasinin hoşgörünün en iyi yaşandığı il olan ilimize İzmir'imize Hocalı Soykırım Anıtı Dikilmesini Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu'ndan talep ediyoruz." diye konuştu. - İZMİR