"Hobbit: Beklenmedik Yolculuk"

'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk'
Bültenler - Haberler | Güncel

Peter Jackson, J.R.R. Tolkien'in The Hobbit adlı baş yapıtından uyarlanan ve bir üçlemenin ilk filmi olan "Hobbit: Beklenmedik Yolculuk" ile karşımızda.

Akademi ödüllü film yapımcısı Peter Jackson, J.R.R. Tolkien'in The Hobbit adlı baş yapıtından uyarlanan ve bir üçlemenin ilk filmi olan "Hobbit: Beklenmedik Yolculuk" ile karşımızda.

Üç film de Jackson ve ekibinin "Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü" filmi ile Oscar®-kazanan, "Yüzüklerin Efendisi" üçlemesinden 60 yıl önce, Orta Dünya'da geçiyor.

Hikaye, ana karakter Bilbo Baggins'in Erebor'un kayıp Cüce Krallığını korkunç dragon Smaug'dan geri almaya çalışmasını anlatıyor. Gandalf'ın aniden ortaya çıkmasıyla Bilbo kendini efsanevi savaşçı Thorin Oakenshield tarafından yönetilen onüç cüceden oluşan bir grubun içinde bulur. Yolculuklarında Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolup taşan tehlikeli topraklar onları beklemektedirler.

Amaçları Doğu'ya , Yalnız Dağın çorak topraklarına gitmek olsa da, once, Goblin tunelinden kaçmak zorundadırlar. Bu sırada Bilbo hayatını tamamen değiştirecek olan Gollum'la tanışır.

Yeraltındaki gölün kıyısında Gollum ile tek başına kalan Bilbo kendisini bile şaşırtacak yetenek zeka ve cesaretle birlikte Gollum'un "kıymetli" yüzüğüne de sahip olur. Bu basit altın yüzük Bilbo'nun bilmesine imkan olmayan bir şekilde Orta Dünya'nın kaderini belirleyecektir.

Ian McKellen, 'Yüzüklerin Efendisi' üçlemesindeki Gandalf rolüyle tekrar karşımızda. Martin Freeman Bilbo Baggins ve Richard Armitage ise Thorin Oakenshield karakterlerini canlandırıyorlar. 'Yüzüklerin Efendisi' üçlemesindeki rolüne devam edenlerin arasında Galadriel rolünde Cate Blanchett, yaşlı Bilbo rolünde Ian Holm, Saruman rolünde Christopher Lee, Elrond rolünde Hugo Weaving, Frodo rolünde Elijah Wood ve Gollum rolünde Andy Serkis yer alıyorlar. Uluslararası oyuncu kadrosunda ayrıca (alfabetik sırayla) Manu Bennett, Jed Brophy, Adam Brown, John Callen, Mark Hadlow, Peter Hambleton, Barry Humphries, Stephen Hunter, William Kircher, Sylvester McCoy, Bret McKenzie, Graham McTavish, James Nesbitt, Dean O'Gorman, Conan Stevens, Ken Stott ve Aidan Turner yer alıyorlar.

Senaryosunu Fran Walsh & Philippa Boyens & Peter Jackson & Guillermo del Toro'nun yazdığı 'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk' filminin yapımcılığını Jackson'la beraber Carolynne Cunningham, Zane Weiner ve Fran Walsh üstleniyorlar. Filmin baş yapımcıları Alan Horn, Toby Emmerich, Ken Kamins ve Carolyn Blackwood, ortak yapımcıları ise Boyens ve Eileen Moran.

.

Jackson'ın yönetmenliğindeki 'Hobbit' üçlemesi en son teknoloji ile 3D formatında saniyede 48 kare olacak şekilde çekidi. Film High Frame Rate (HFR) 3D, diğer 3D formatları, IMAX ve 2D olarak gösterime girecektir. Filmin yapımı Jackson'ın kendi yeri olan Miramar tesislerinde, Wellington ve Yeni Zellanda'da gerçekleşti.

Yaratıcı sahne arkası ekibinde Jackson'a görüntü yönetmeni Andrew Lesnie, yapım tasarımcısı Dan Hennah, konsept tasarımcısı Alan Lee ve John Howe, besteci Howard Shore ve makyaj ve saç tasarımcısı Peter King eşlik ediyorlar. Film Jabez Olssen tarafından düzenlendi.Filmin kostümleri Ann Maskrey, Richard Taylor ve Bob Buck tarafından tasarlandı.

Taylor aynı zamanda ödüllü Weta Workshop tarafından yapılan silahlar, zırh ve benzeri aletlerin tasarımından da sorumluydu. Görsel efekt yönetmeni Joe Letteri önderliğinde Weta Digital, filmin görsel efektlerini yaptı. Post prodüksiyon Wellington'daki Park Road Post Production'da gerçekleşecek.

'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk' ve üçlemenin diğer iki filmi New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer Pictures(MGM), ve New Line Managing Production'ın ortak yapımıdır. Filmlerin sinema gösterimleri için dünya çapındaki dağıtımı Warner Bros Pictures tarafından yapılmaktadır. Filmin uluslararası televizyon dağıtımını ise MGM üstlenmektedir.

'Hobbit: Beklenmedik Yolculuk' filmi 14 Aralık 2012 tarihinden itibaren tüm dünyada vizyona girecek. İkinci filmi ''The Hobbit: The Desolation of Smaug'',13 Aralık 2013'ten itibaren ve üçüncü film 'The Hobbit: There and Back Again'' ise 18 Temmuz 2014'te vizyona girmesi planlanıyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title