Hdp Diyarbakır Milletvekili Tan Açıklaması

Hdp Diyarbakır Milletvekili Tan Açıklaması

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Türkiye'nin bölgede oyun dışına itildiğini iddia ederek, "Türkiye Cumhuriyeti, 3-4 sene öncesine kadar 'Ortadoğu'da bizden habersiz yaprak kımıldamaz, biz oyun kurucuyuz' deme durumumdan bugün sadece oyun bozabilme konumuna gelebilmiştir.

Hdp Diyarbakır Milletvekili Tan Açıklaması

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Türkiye'nin bölgede oyun dışına itildiğini iddia ederek, "Türkiye Cumhuriyeti, 3-4 sene öncesine kadar 'Ortadoğu'da bizden habersiz yaprak kımıldamaz, biz oyun kurucuyuz' deme durumumdan bugün sadece oyun bozabilme konumuna gelebilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışan sadece oyun bozmak değil oyun kurmaktır." dedi.

Tan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığının, Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam kararlarını veren Şark İstiklal Mahkemeleri tutanaklarını yayınladığını belirterek, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a bu hizmetinden dolayı teşekkür etti.

Kısa olan mahkeme kararlarının latin harflerle tercümesinin yapıldığını ancak yargılamanın esasını oluşturan tutanakların Osmanlıca olarak yayınlandığını vurgulayan Tan, Meclis Başkanlığından tutanakların da latin harfleriyle basılmasını istedi.

HDP'li Tan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gerçekleştirdiği referandumun Türkiye'de çok tartışıldığını fakat Türkiye'nin bölgede oyun dışına itilerek, Irak bölgesel yönetimi ve IKBY'nin İran güdümünde politikalar benimsediğini öne sürerek, "IKBY'nin referandumuna karşı çıkarken Türkiye'nin eline sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal olarak ne geçti anlamak mümkün değil. Kerkük, Kürtlerin yönetimindeyken feryat eden, 5 bin Ülkücü'yü göndermekle tehdit eden, ortalığı kasıp kavuran çevreler de şu an susmuş durumda. Kerkük'ün statüsü ne olacak? Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin durumu ne olacak? Şu an bir politika da yok." dedi.

Büyük devletlerin oyun kurucu olduğunu, oyun kuramayan devletlerin ise oyun bozucu olabileceğini anlatan Altan Tan, "Esas olan hem oyun kurma hem de bozma yeteneğine sahip olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti, 3-4 sene öncesine kadar 'Ortadoğu'da bizden habersiz yaprak kımıldamaz, biz oyun kurucuyuz' deme durumumdan bugün sadece oyun bozabilme konumuna gelebilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışan sadece oyun bozmak değil oyun kurmaktır. Oyun kurma yeteneğinizi kaybetmişseniz bir müddet sonra mahallenin mızıkçısı konumuna düşersiniz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin en kısa zamanda kamuoyunun desteğini alan bir Kürt politikası belirlemesi gerektiğini belirten Tan, Kürt sorununu çözemeyen bir Türkiye'nin etkisinin de Habur'dan öteye geçemeyeceğini iddia etti.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tan, eski milletvekili Meral Akşener ve arkadaşları tarafından dün kuruluşu açıklanan İyi Parti'ye ilişkin de derinlemesine değerlendirme yapmayı doğru bulmadığını söyledi. Tan, "Şu an ortaya koydukları projeler veya partinin programı, şahsen bizim derdimize derman gözükmüyor. Kürt siyaseti, dış politika, ekonomi, üretim, tüketim, adalet, hukuk, eğitim, dindar-laik gerilimi… Türkiye'nin ciddi sorunları var, şu noktada fazla bir şey söylemeyi göremiyorum, bekleyip görelim." diye konuştu.

-"İstanbul'a ihanet edilmedi, İstanbul'a tecavüz edildi"

Bir gazetecinin "Kamuoyunda İstanbul üzerinden bir hain tartışması yaşanıyor, sizce kim hain?" sorusuna da Altan Tan, şu yanıtı verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanı 'ben ihanet ettim, ben de suçluyum' diyor. Suçluya 'suçlu' deseniz de suç oluyor. Bu konuda konuşan, feryat edenlerin tamamını kınıyorum. İstanbul'a ihanet edilmedi, İstanbul'a tecavüz edildi. Bu tecavüz yapılırken siz neredeydiniz? Siz derken herkesi kastediyorum. Ben 'İstanbul'u kurtarma bakanlığı kurulsun' diye teklif verdim, dalga geçtiler. Laz'ın dediği gibi 'ne oldi?' Bu tecavüzün en yüksek derecede olanını da Esenyurt Belediyesi yaptı. En yüksek oranda emsal verdi, kat verdi. Buranın belediye başkanı da Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden beri sağ kolu."

Kaynak: AA