Hdp Batman Milletvekili Aslan Açıklaması

Hdp Batman Milletvekili Aslan Açıklaması

08.03.2018 12:11 | Son Güncelleme: 08.03.2018 12:11
Hdp Batman Milletvekili Aslan Açıklaması

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, TBMM Genel Kurulunda dün yaşanan kavgaya ilişkin, "Kürsüde konuşursun, hakaret olmadığı sürece en uç fikirleri dile getirebilirsin.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, TBMM Genel Kurulunda dün yaşanan kavgaya ilişkin, "Kürsüde konuşursun, hakaret olmadığı sürece en uç fikirleri dile getirebilirsin. Karşı taraf rahatsızsa, haklıysa kalkar kürsüden cevabını verir ve halk iki düşünce arasında mukayese yapar. İktidar bunu kürsüde yapmak yerine milletvekilimize linç girişiminde bulundu." dedi.

Aslan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Siyasetçilerin, yöneticilerin ve eğitimcilerin kadın konusunda dikkatli bir söyleme sahip olmaları ve hassas bir dil kullanmaları gerektiğini dile getiren Aslan, "Bunu maalesef dönem dönem parlamentoda da görebiliyoruz. Dün arkadaşlarımızın lince maruz kaldığı gibi. İktidar sıralarından 'adam olun' diye sözler duyuyorduk." ifadesini kullandı.

Cezaevinde doğum yapan veya küçük yaşta çocuklarıyla bulunan kadınların yaşadığı sorunları anlatan Aslan, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergelerine bakanlıklar tarafından yanıt verilmediğini, bundan sonra bunların çoğunu Meclis kürsüsünden okuyacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda dün HDP milletvekillerinin linç girişimine maruz kaldığını ileri süren ve bunu kınadığını belirten Aslan, "Kürsüde konuşursun, hakaret olmadığı sürece en uç fikirleri dile getirebilirsin. Karşı taraf rahatsızsa, haklıysa kalkar kürsüden cevabını verir ve halk iki düşünce arasında mukayese yapar. İktidar bunu kürsüde yapmak yerine milletvekilimize linç girişiminde bulundu." dedi.

Aslan, bir soru üzerine, kavganın TBMM Genel Kurulunda verilen arada başladığını, AK Parti milletvekillerinin üzerlerine geldiğini anlatarak, "Tam kaç kişi darp etti bilmiyorum. Mahmut (Toğrul) arkadaşımız sonra revire kaldırıldı, hastaneye götürüldü. Bugün grup başkanvekillerimiz detayları anlatacak." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title