Hançerli Medresesi Restore Ediliyor

Hançerli Medresesi Restore Ediliyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Osmanlı padişahlarından 2'nci Bayezid'in torunu Hançerli Fatma Sultan tarafından 520 yıl önce yaptırılan medresedeki restorasyon çalışmaları son aşamasına geldi.

Osmanlı padişahlarından 2'nci Bayezid'in torunu Hançerli Fatma Sultan tarafından 520 yıl önce yaptırılan medresedeki restorasyon çalışmaları son aşamasına geldi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, restorasyon alanında incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, teknolojik imkanlarla tüm alanları kullanılabilir hale getirilen tarihi yapının, Yıldırım ilçesinin kalbinin attığı, sosyal ve kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan önemli mekanlardan biri olacağını vurguladı.

Altepe, şunları kaydetti:

"Bursa'da ecdadımıza olan vefa borcumuzu eserlere sahip çıkarak gösteriyoruz. Ecdat emaneti Hançerli Medresesi, kültür merkezi olarak yeniden gün yüzüne çıkıyor. Bursa, yaşayan canlı bir tarih başkenti olma yolunda hızla ilerliyor. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz tarihi değerleri öne çıkaran çalışmalarımızdan biri olan Hançerli Medresesi de kültür merkezi olarak başta Davutkadı Mahallesi olmak üzere Yıldırım'ın kalbine ayrı bir değer katacak. Merkez, sosyal etkinliklerin yapıldığı Bursalıların buluşma merkezi olacak."

Yer altı görüntüsünden kurtarılarak yer üstüne taşınan ve duvarları hızla yükselen medresenin onarımının gelecek yıl tamamlanacağını ve hizmete alınacağını aktaran Altepe, "Tarihi medrese faaliyete başladıktan sonra Yıldırım ilçemiz için güzel hizmetler verecek. Ortası cam çatıyla kaplanarak, tüm alanlar kullanılır hale geliyor. Şık bir mekanda kültür etkinliklerinin tadına doyum olmayacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title