Haberler

Kefirin faydaları nelerdir? Kefir neyden yapılır, nasıl yapılır? Kefir gaz yapıyor mu?

Güncelleme:

Kefir nasıl yapılır? Kefir gaz yapar mı? sorularının yanıtları merak ediliyor. Fermente bir içecek olan kefir, probiyotik bakımından oldukça zengindir. Bağırsaklarımız için oldukça iyi olan kefirin faydalarını sizler için derledik.

KEFİR NEDİR?

Kefir, keçi, inek, hindistancevizi, pirinç, soya, koyun gibi her türlü sütten yapılabilen fermente bir süt içeceğidir. Geleneksel olarak, sütün bakteri ve maya karışımı olan kefir taneleri ile kültürlenmesiyle yapılır. Kefiri, muhtemelen yoğurdun yanında veya belki de doğal gıdalar bölümünün soğutulmuş kısmında bulabilirsiniz. Aslında yoğurda çok benziyor ama o kadar yoğundeğil. Kefiri keskin, hafif asidik bir tada sahip içilebilir bir yoğurt olarak düşünebilirsiniz.

Ancak kefir için daha da fazlası var. Fermente bir içecek olan kefir, bağırsaklarınız için iyi probiyotikler bakımından zengindir. Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi, Haberler.com ile haberler devam ediyor.

KEFİR NE DEMEK, NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Kefiri son yıllarda sıklıkla duymuş olabilirsiniz ama bu yeni bir şey değil. Kefir binlerce yıl önce Rusya'da Kafkas Dağları'nda ortaya çıktı ve Doğu Avrupa ülkelerinde uzun bir geçmişi var. "Kefir" kelimesi, "iyi duygu" anlamına gelen Türkçe bir kelimeden gelir. Kefir tanelerinin Müslüman kültüründe de bir geçmişi vardır ve Allah'ın bir hediyesi olarak kabul edilmiştir. Haberler.com okumaya devam edin. Sizlere en doğru bilgileri tarafsız şekilde iletiyoruz.

Araştırmacılar içeceğin sağlığa faydalarını araştırdıkça kefir giderek daha popüler hale geldi. Son yıllarda beslenme dünyasında moda olan probiyotiklerle doludur.

Probiyotikler, bağırsaktaki mevcut bakterilere eklenen bakterilerdir. Çoğu zaman kefir, sağlıklı bölümünü artıran vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiştir. Ve laktoz intoleransınız varsa iyi haber: Küçük bir çalışma, kefirin laktoz sorunları olan kişilerin laktozu tolere etme ve sindirme şeklini iyileştirdiğini buldu. Aslında, fermente olduğu için kefirin kendisi yaklaşık yüzde 99 laktoz içermez. (İyi bakteriler, süt şekeri olan laktozu tüketir.) Bu nedenle, bir süt ürünü olarak kabul edildiği için bunu limit dışı olarak düşünmeyin.

DİYET VE BESLENMEDE EN YENİLER

Kefirde bulunan besin, onu oluşturmak için kullanılan süte ve ona eklenen aromalara göre değişebilir.

İşte şeker ilavesiz 1 su bardağı az yağlı inek sütü kefirinin beslenme bilgisi:

  • 110 kalori
  • 11 gram (g) protein (yüzde 22 günlük değer veya DV) (5)
  • 2 gr yağ (yüzde 3 günlük değer) (6)
  • 12 g karbonhidrat (yüzde 4 günlük değer) (7)
  • 12 gr şeker
  • 390 miligram kalsiyum (yüzde 30 günlük değer)
  • 90 mikrogram A vitamini (yüzde 10 günlük değer)

KEFİR GAZ YAPAR MI?

Kefir, probiyotik bakımından oldukça zengindir ve bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiler. Kefir gaz yapmaz ancak tuvalet sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur.

KEFİRİN FAYDALARI NEDİR?

Kefir, bir dizi olası sağlık yararı sunar.

Sağlıklı Bir Bağırsak Kefir gibi fermente edilmiş gıdalar, sindirime ve bağışıklığa yardımcı olabilecek iyi bakteriler olan probiyotikler açısından zengindir.

Antibakteriyel Özellikler Bakteri yüklü kefirin bazı kötü bakteri türlerine karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülse de doğru.

Güçlü Kemikler İş başındaki kalsiyum budur. Güçlü kemikleri destekler ve osteoporoz ve kırıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

Düşük Kolesterol Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, kefirin yüksek kolesterolü düşürebildiğini bulmuştur , ancak insanları içeren çalışmalar bu bulguları doğrulamamıştır, bu nedenle bu olası fayda teyit edilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Antikanser Özellikleri Birkaç hayvan çalışması, kefirin tümörlerin büyümesini engelleme yeteneğine sahip olduğunu buldu, ancak yine, aynı etkilerin insanlarda görülüp görülmeyeceğini öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yaraları İyileştirme Bir hayvan çalışmasında, yaralar kefir tanelerinden yapılan topikal bir jel ile tedavi edildiğinde daha hızlı iyileşti ve bu fermente gıdanın başka bir olası faydası olduğunu ortaya koydu.

Kan Şekeri Kontrolü 2015 yılında yapılan bir araştırma, her gün 600 mililitre (yaklaşık 2,5 bardak) kefir içen tip 2 diyabetli çalışma katılımcılarının, kontrol grubundakilere göre daha düşük HbA1C okumalarına - iki ila üç aylık ortalama kan şekeri seviyelerine - sahip olduğunu buldu. grup.

Alerji Yardımı Astımlı hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, kefirin alerji semptomlarını ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu. Bununla birlikte, teoriyi desteklemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Haberler

Bakmadan Geçme

16 Nisan 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 16 Nisan Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Threads hesabı kapanırsa Instagram da kapanır mı, ne olur? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 16 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 16 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 16 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 16 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 16 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 16 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 16 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 16 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Kabine Toplantısı konuları neler? 15 Nisan Kabine Toplantısı gündeminde neler var? Threads tekrar ne zaman açılacak? Threads tekrar açılacak mı, tamamen mi kapatılıyor? 30 Kasım hangi burç? Kasım'ın 30'u hangi burçtur? 30 Kasım burç özellikleri, sembolü ve gezegeni nedir? 30 Kasım hangi burca ait?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title