Haberler

İYİ Parti Kastamonu adayı kim? 2024 İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan adayı Kadir Yalçın kimdir?

Güncelleme:

İyi Parti'nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, İYİ Parti Kastamonu adayı kim? İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan adayı kimdir?

İYİ PARTİ KASTAMONU ADAYI KİM?

İYİ Parti lideri Meral Akşener başkanlığında Ankara'da düzenlenen Aday Tanıtım Toplantısı'nda Kastamonu adayı Kadir Yalçın tanıtıldı.

KADİR YALÇIN KİMDİR?

Kadir Yalçın; 18 Kasım 1975 yılında Kastamonu ili Azdavay ilçesiBaşören Köyü Boyalıca Mahallesinde doğdu. Babasının ismi Abdullah annesininismi Halime Yalçın'dır. İlkokul ve orta okulu Kastamonu 23 Ağustosilköğretim okulunda, Liseyi ise Türkiye'nin ilk lisesi Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi'ndeokudu. Üniversite öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım MakinalarıBölümünde okudu. 1996-2004 yılları arasında İzmir de kanatlı sektöründe sağlıkhizmetleri, etlik ve yumurtalık tavuk üretimi yaptı.

2004-2014yılları arasında Kastamonu sanayisinde oto tamir ve yedek parça ticareti ileuğraştı. 2014-2020 yılları arasında Milli Görüş lideri veefsane Başbakan Necmeddin Erbakan'ın temeliniattığı KastamonuDevrekani Yem Fabrikasında Ziraat mühendisi olarak çalıştı.2020 yılından bu yana da Kastamonu Azdavay İlçesiBaşören köyünde hayvancılık yapmaktadır. Saadet Partisine 2009 yılında katılan Yalçın, Kastamonu İl ve merkez ilçe yönetimlerinin değişikkademelerinde görev yaptı. 2017 yılında Kastamonu Saadet Partisi Merkez ilçe Başkanı olan Kadir Yalçın; 2019yerel seçimlerinde Saadet Partisi Kastamonu Belediye Başkan adayı oldu. 2021 Yılı Mart ayında Saadet Partisi il başkanlığına atanan Kadir Yalçın; daha sonra yapılan kongrede tüm delegelerinoyunu alarak Kastamonu İl Başkanlığına seçildi. Kadir Yalçın 2006 yılındaKadriye Yalçın ile Evlendi. Elif ve Emir isminde iki çocuk babasıdır.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Kastamonu, parti kurulmadan önce MHP'nin yönetiminde görev almıştır. MHP'nin 2017 anayasa referandumunda 'Evet' oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak yorumlanmıştır.

Osman Demir
Haberler.com - Gündem

Gündem Politika Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title