Haberler

Hepatit A nedir? Hepatit A belirtileri neler? Hepatit A bulaşıcı mı?

Güncelleme:

Hepatit A, özellikle kirli su ve gıda yoluyla bulaşan bir karaciğer hastalığıdır. Hastalığın belirtileri arasında sarılık, yorgunluk, mide bulantısı ve karın ağrısı bulunur. Aşısı bulunan Hepatit A, genellikle tedavi edilebilir ve kalıcı hasar bırakmaz. Ancak, belirtiler ortaya çıktığında tıbbi yardım almak önemlidir.

Hepatit A, kontamine su veya gıda tüketimi sonucu bulaşan bir viral enfeksiyondur ve genellikle hafif seyirli olmasına rağmen karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir. Hastalığın belirtileri arasında iştahsızlık, ateş, karın ağrısı, halsizlik ve sarılık bulunmaktadır. Hepatit A, enfekte kişinin dışkısıyla bulaşabilen bir hastalık olduğundan, hijyen kurallarına ve temiz su, gıda tüketimine özen göstermek önemlidir.

HEPATİT A NEDİR?

Hepatit A, genellikle kontamine su veya gıda tüketimi sonucu bulaşan bir viral enfeksiyondur. Karaciğer iltihabına neden olan bu hastalık, genellikle hafif seyirli olmasına rağmen ciddi vakalarda karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir. Hepatit A virüsü, dışkıyla oral yolla bulaşabilir ve enfekte olmuş kişilerin hijyen kurallarına uymaması durumunda hızla yayılabilir.

HEPATİT A BELİRTİLERİ

İştahsızlık: Genel bir iştah kaybı ve besinlere karşı ilginin azalması.

Ateş: Vücut ısısının artması ve ateşlenme.

Karın Ağrısı : Karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrı hissi.

Halsizlik: Genel bir zayıflık hissi ve enerji kaybı.

Sarılık: Gözlerin ve cildin sararması, idrarın koyu renkte olması.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mide problemleri, özellikle hastalığın ilerlediği durumlarda görülebilir.

HEPATİT A BULAŞICI MI?

Evet, hepatit A bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, enfekte olmuş kişinin dışkısıyla su veya gıda yoluyla bulaşabilir. Ayrıca, enfekte kişinin elinden ağıza temas etmesiyle de yayılabilir. Bu nedenle hijyen kurallarına uyum ve kontamine su ve gıdalardan kaçınma, hepatit A'nın yayılmasını önlemede önemli bir rol oynar.

HEPATİT A KORUNMA YÖNTEMLERİ

Aşı: Hepatit A aşısı, hastalığa karşı etkili bir koruma sağlar.

Temiz Su ve Gıda Tüketimi: İyi temizlenmemiş su ve kontamine gıdalardan kaçınılmalıdır.

El Hijyeni: Ellerin sık sık yıkanması, özellikle tuvalet kullanımından sonra, enfeksiyon riskini azaltabilir.

Kişisel Hijyen: Enfekte kişilerle doğrudan temas edilmemesi ve kişisel hijyen kurallarına uyulması önemlidir.

Haberler.com / Şahin Solak - Gündem

Mide bulantısı Karın Ağrısı Hepatit A Hepatit Gündem Sağlık Yaşam Haberler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Karatay, Ereğli, Beyşehir 20-21 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi!
Evine misafir olan babasını öldürüp, kardeşini ağır yaraladı

Evine misafir olan babasını öldürüp, kardeşini ağır yaraladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title