Haberler

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR? Gusül abdesti adımları neler?

Güncelleme:

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR? Gusül abdesti adımları neler? Gusül abdesti, büyük bir temizlik gerektiren durumlardan sonra kişinin üzerinden büyük abdesti kaldırmak için alınan bir abdest türüdür. Gusül abdesti almak için öncelikle niyet etmek gerekmektedir. Ardından ağız ve burun tamamen yıkanır. Sonrasında vücudun tümü yıkanır. Bu işlem sırasında suyun, vücudun her yerine ulaştığından emin olunmalıdır.

Gusül abdestinin nasıl alındığı, hangi adımların izlenmesi gerektiği sık sık araştırılan konular arasında. Bu konu hakkında Diyanet'in açıklaması da merak ediliyor.GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR? Gusül abdesti adımları neler? İşte merak edilenler...

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

Din İşleri Yüksek Kurulu'nda yer alan açıklamaya göre; Gusletmek isteyen kişi, niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda herhangi bir necaset veya maddi kirlilik varsa bunları temizler ve avret yerlerini yıkar. Ardından sağ eliyle üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. Sonrasında vücudunun her tarafını iyice yıkar. Eğer gusledilen yerde su birikiyorsa, en son olarak ayaklarını yıkayarak guslünü tamamlar.

Gusül abdesti almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Gusül abdesti almak için niyet etmek önemlidir. Kalbinizden gelen samimi bir niyetle gusül abdesti almaya karar verin.
  • Elleri bileklere kadar su ile yıkayın. Ellerinizi iyice ovuşturarak temizlenmesini sağlayın.
  • Cinsel organı ve çevresini temizleyin.
  • Normal abdest alın. Yani ağzınızı, burnunuzu yıkayın ve yüzünüzü meshedin. Sonra da sağ ve sol kollarınızı dirseklerle birlikte yıkayın.
  • Başınızı ve boynunuzu üç kez su ile yıkayın. Saçlarınızın her bir tutamını ıslatın ve suyun her tarafına ulaşmasını sağlayın.
  • Vücudunuzu baştan aşağıya doğru yıkayın. Bu yıkama sırasında herhangi bir yerinizi ihmal etmeyin ve bütün vücudunuzu su ile temas ettirin.
  • Ayaklarınızı dirseklerle birlikte yıkayın. Bu adımda ayak parmaklarınızı da aralarını açarak yıkamayı ihmal etmeyin.
Kaynak: Haberler.com / Gündem

Dini Gündem Sağlık Yaşam Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ereğli, Meram, Akşehir 23-24 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Nilüfer 23-24 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! 2024 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS B Grubu Genel Kültür ve Yetenek sınavı sonuçları hangi tarihte belli olacak? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Korkuteli, Gazipaşa, Finike 23-24 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hortum nedir, nasıl oluşur? Karada ve denizde hortum oluşur mu? Kadir Ezildi neden hastanede? Kadir Ezildi'nin sağlık durumu nasıl? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Polatlı, Bala, Etimesgut 23-24 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 24 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 24 Temmuz burç yorumları nedir?
Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title