Haberler

21 Haziran en uzun gün mü? #129300

Güncelleme:

Bugün yılın en uzun günü yaşanacak. 21 Haziran Kuzey yarımkürede yaz gündönümü tarihidir. Bugün, gündüz ile gece uzunluklarının tersine dönmeye başladığı gündür. Bugün itibariyle gündüzler kısalmaya, geceler ise uzamaya başlar. Peki yaz gündönümü nedir? En uzun gündüz kaç saat sürmektedir? İşte 21 Haziran yaz gündönümü ile ilgili detaylar...

Bugün, 21 Haziran, Kuzey yarım küresinde yaz ortası olarak anılır. Güney yarım kürede ise kışın başlangıcıdır. 21 Haziran yıl için gündüzün en uzun, gecenin en kısa olduğu tarihtir. Bu tarihten itibaren ise gündüzler her geçen gün daha kısa olacak ve geceler azar azar uzayacak. Peki 21 Haziran gündönümü nedir? 21 Haziran en uzun gündüzü kaç saat sürmektedir? En uzun güne dair merak edilenler haberimizde.

21 HAZİRAN GÜN DÖNÜMÜ NEDİR?

Gün dönümü yılda iki kez gerçekleşir ve güneşin dünyaya en uzak mesafede olduğu anın adıdır. Gündönümlerinde geceler ve gündüzler uzamaya ya da kısalmaya başlar.

21 Haziran yaz gündönümünde güneş ışınları, kuzey yarımküredeki Yengeç dönencesine dünyanın ekseni nedeniyle dik gelir. Bundan dolayı, bu tarihte kuzey yarımkürede gündüzler artık kısalmaya ve geceler uzamaya başlar. Güney Yarı kürede ise bunun tam tersi geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar.

Türkiye'de 21 Haziran'da en uzun gün Sinop'ta yaşanırken, 21 Aralık'ta Sinop en uzun geceyi yaşar 21 Aralık'ta Hatay'da en uzun gündüz yaşanır.

21 Aralık Kış gündönümünde ise güneş ışınları bu sefer güney yarıküredeki Oğlak dönencesine dik gelir. Bu tarihte kuzey yarı kürede gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya, güney yarı kürede ise tam tersi gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar.

EN UZUN GÜNDÜZ KAÇ SAAT SÜRÜYOR?

21 Haziran'da kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, güney kutbunda ise 24 saat gece yaşanıyor. Ülkemizde en uzun gündüz süresini bugün en kuzeydeki Sinop yaşayacak. Sinop'da bugün güneş 04.57'te doğarken akşam 20.25'de batacak. Sinop'ta bugün 15 saat 28 dakika gündüz yaşanacak.

İstanbul'da ise güneş 05.25'de doğarken, 20.47'de güneş batacak. İstanbul'da bugün 15 saat 22 dakika gündüz yaşanacak.

21 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞEN OLAYLAR

a. Kuzey Yarım Küre

1. Güneş ışınları Yengeç Dönencesi'ne 90°lik açı ile düşer.

2. Yaz mevsiminin başlangıcıdır.

3. En uzun gündüz, en kısa gece yaşanır.

4. Yengeç Dönencesi'nden kuzeye gidildikçe gündüz süresi uzar, gece süresi kısalır.

5. Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya, geceler uzamaya başlar. Fakat 23 Eylül tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur.

6. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi'ne teğet geçer.

7. Yengeç Dönencesi'nin kuzeyi, güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar.

8. Yengeç Dönencesi'nin kuzeyinde en kısa gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar.

b. Güney Yarım Küre

1. Güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne 43°06' lık açı ile düşer.

2. Kış mevsiminin başlangıcıdır.

3. En uzun gece, en kısa gündüz yaşanır.

4. Oğlak Dönencesi'nden güneye gidildikçe gece süresi uzar, gündüz süresi kısalır.

5. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar. Fakat 23 Eylül tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur.

6. Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi'ne teğet geçer.

7. Oğlak Dönencesi'nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar.

8. Oğlak Dönencesi'nin güneyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

21 Haziran 21 Haziran Gündem Yaşam Dünya Haberler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Bakmadan Geçme

2024 Lise taban puanları ve boş kontenjanlar açıklandı mı? Lise 1. ve 2. nakil tercihleri ne zaman alınacak? BİM AKTÜEL KATALOĞU 22-25 TEMMUZ YAYINLANDI | BİM'e elektrikli bisiklet ve scooter geldi mi? BİM'e gelecek ürünler ve BİM fiyat listesi! meb.gov.tr LGS yerleştirme sonuçları! LGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı? LGS TERCİH SONUÇLARI açıklandı mı? LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandık Kokusu Bora kim? Engin Öztürk kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Okullar ne zaman açılacak? İlköğretim, Ortaokul, Lise 2024-2025 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Kabine Toplantısı ne zaman? Bu hafta Kabine Toplantısı yapılacak mı? Kabine Toplantısının gündeminde ne var? LGS 2024 TERCİH SONUÇ EKRANI | LGS tercih sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak? Dct Trading halka arz oldu mu? Dct Trading katılım endeksine uygun mu, kaç lot veriyor? Resmi Gazete bugün (22 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! BUGÜN HAVA NASIL? 22 Temmuz hava durumu | Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa hava nasıl olacak? Kapadokya'da dolunay görüntüleri! Mustafa Hekimoğlu kimdir? Beşiktaş'ın genç oyuncusu Mustafa Erhan Hekimoğlu kaç yaşında, nereli? LUGANO- FENERBAHÇE MAÇI NE ZAMAN? Lugano-Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu maçı saat kaçta, hangi kanalda? OĞLAK DOLUNAY'ININ BURÇLARA ETKİLERİ NELER? Dolunayın burçlara etkileri neler olacak?
Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title