Güney Kıbrıs, adaya geldikten sonra koronavirüs kapanların tedavi masraflarını üstlenecek
BBC

Güney Kıbrıs, adaya geldikten sonra koronavirüs kapanların tedavi masraflarını üstlenecek

Turizmi canlandırmak isteyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, adaya geldikten sonra koronavirüse yakalanan turistlerin tedavi masraflarını üstlenecek.

28.05.2020 12:47 | Son Güncelleme: 02.06.2020 19:25

Düşük risk grubundaki ülkelere havalimanlarını 9 Haziran'da açacak olan Güney Kıbrıs Yönetimi, koronavirüs döneminde büyük darbe alan turizm sektörünü canlandırmak için adaya geldikten sonra koronavirüs kapanların tedavi masraflarını üstlenecek. Güney Kıbrıslı yetkililer olabilecek vakalar için de bir hastaneye tahsis etti.

TURİSTLER SADECE GİDİŞ DÖNÜŞ BİLETLERİNİ ÖDEYECEK

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, ülke turizmini canlandırmak için adaya geldikten sonra koronavirüse yakalanan turistlerin tedavi masraflarını üstleneceğini açıkladı. Hükümetin dünkü açıklamasında hastalar ve ailelerinin barınma, ilaç ve yemek masraflarının devlet tarafından karşılanacağı belirtilerek "Turistler sadece havalimanı transferleri ve dönüş biletlerini ödeyecek" denildi.

ŞİMDİYE KADAR 939 VAKA TESPİTE DİLDİ

Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, adanın güneyinde şimdiye kadar 939 vaka rapor edildi. Açıklanan ölü sayısı 17.

"TURİZM BÜYÜK DARBE ALDI"

Yılda yaklaşık 4 milyon turist ağırlayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde turizm gelirleri, gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 15'ini oluşturuyor. Turizm Bakan Yardımcısı Savvas Perdios, "Turizmin aldığı darbe çok büyük. Sezonun kalan kısmından yararlanabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Virüsü kontrol altında tutmak için olağanüstü çaba harcadık" dedi.

9 HAZİRAN'DA HAVALİMANLARI AÇILACAK

Güney Kıbrıslı yetkililere göre, koronavirüs testi pozitif çıkabilecek turistler için 100 yataklı bir hastane tahsis edildi. Ayrıca olası hastaların ailelerinin kalacağı oteller belirlendi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Almanya, Yunanistan, İsrail ve Malta gibi "düşük risk grubundaki" ülkelere havalimanlarını 9 Haziran'da açmayı planlıyor. Bu gruptaki ülkelerle ilgili listenin her hafta güncelleneceği belirtiliyor.

TURİSTLERİN ÇOĞUNU RUSLAR VE İNGİLİZLER OLUŞTURUYOR

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne giden turistlerin yarısından fazlasını Ruslar ve İngilizler oluşturuyor. Perdios, bu ülkelerin vatandaşlarına Temmuz ayında izin vermeyi planladıklarını söyledi. Koronavirüs salgınında kıtanın büyük bölümünde vaka ve ölüm sayılarının düşmesinin ardından Avrupa hükümetleri, turizm sezonunun açılışına ilişkin düzenlemeler üzerinde çalışıyor.

AVRUPA ÜLKELERİ TURİZMİ SEZONUNU AÇMAK İSTİYOR

Geçen hafta 11 AB üyesi ülke - Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Almanya, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz, Slovenya ve İspanya - birlik içinde seyahat ve dolaşım özgürlüğünün yeniden tesisine yönelik bir dizi kural üzerine uzlaşmaya varmıştı. Yunanistan da turizm sezonunun Haziran'da açılacağını duyurmuştu.

Güney Kıbrıs, adaya geldikten sonra koronavirüs kapanların tedavi masraflarını üstlenecek
BBC
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Güney Kıbrıs, adaya geldikten sonra koronavirüs kapanların tedavi masraflarını üstlenecek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 11:57:23. #1.15#
title