Haberler

Yalnız İnsanlarda Erken Ölüm Riski Artıyor

Abone Ol

Yapılan bir araştırmaya göre hem "yalnız olmak" hem de "kalabalıklar arasında yalnız hissetmek" erken ölüm riskinin artmasına sebep oluyor.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda yalnız olmanın ve yalnız hissetmenin, erken ölüm riskini %30 oranında artırdığını tespit etti.

BAŞKALARIYLA İLETİŞİM KURANLAR DAHA UZUN YAŞIYOR

Araştırmayı yürüten isimlerden Dr. Julianne Holt-Lunstad, Brigham Young Üniversitesi'nde çalışıyor. Dr. Holt-Lunstad hem "yalnız hissetmek", hem de "yalnız olmak" konularına ciddiyetle yaklaşılması gerektiğini söylüyor. Mart ayında Perspectives in Psychological Science (Psikoloji Biliminde Perspektifler) adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, başkalarıyla iyi iletişim kuran kişilerin yaşam süresi uzuyor.

'KALABALIKLAR ARASINDA YALNIZ' HİSSEDENLER DAHA FAZLA

Öte yandan, etrafında çokça insan bulunmasına rağmen kendini yalnız hissedenlerde de erken ölüm riski yüksek. Araştırmaya katılan 70 kişi arasında sadece 3'ü yalnızlığı fiziksel bir şey olarak tanımlıyor. Geri kalan katılımcılar ise, "kalabalıklar içinde yalnız" olma hissinin ağır bastığını söylüyor. Araştırmacıların erken ölümle bağdaştırdığı bir diğer konu ise yaş ve hastalıklar. Araştırmaların yapıldığı grubun yaş ortalamasının 66 olduğunu söyleyen araştırmacılar, aynı araştırmanın daha genç gruplarla da yürütülmesi gerektiğini belirtti.

SIK SIK YENİ ARKADAŞLIKLAR KURUN

Arkadaşlığın ve insan ilişkilerinin önemini yoğun bir şekilde gösteren bu araştırmanın sonucunda Mayo Clinic, arkadaşlar sıkça değişse de herkesin sürekli yeni arkadaşlık ilişkileri kurmasını önerdi. 2013 yılında yapılan bir başka araştırmada ise göğüs kanserine yakalanan 3000 katılımcının çoğunluğunu sosyal olarak izole olan kadınların oluşturduğu anlaşıldı.

PELUŞ HAYVANLARLA YEMEK MODASI

Dünyanın dört bir yanında insanlar yalnız kalmamak için büyük çaba sarf ediyor. Örneğin; Hong Kong, Tokyo ve Finlandiya'daki kafelerde insanlar yalnız yemek yemesin diye pelüş hayvanlar onlara eşlik ediyor.

ABD'DE 'SARILIP YATMA EVLERİ' AÇILMIŞTI

Yalnızlığa çare arayan bir başka kişi, 2013 yılında ABD'de "sarılıp yatma evi" açmıştı. 3 hafta boyunca açık kalan Wisconsin eyaletindeki eve giden müşteriler, saati 60 dolara bir başka kişiye sarılıp uyuyabiliyor ve böylece yalnızlık hissinden kurtuluyordu. (Yetkililer bu evin fahişelik için paravan bir kuruluş olduğu endişesiyle evi kapattı) Hatta ABD'nin Portland kentinde bu yıl bir "sarılma buluşması" bile yapıldı. Yani yalnızlık hissinden topluca kurtulmaya çalışanların sayısı hiç de az değil.

Kaynak: Haberler.Com / Güncel

Brigham Young Üniversitesi Sağlık Yaşam Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!

Yorumlar (15)

irfan:

yalannnnnnn

Yanıtla00Yayından Kaldır
dudley:

ben yalnızlığımla mutluyum arkadaş. . . bize yamuk yapan arkamızdan vuran bir dostumuz yok. . kimseye yaptıklarımla hesap vermek zorundada değilim en iyisi yalnızlık. . . . huzur . . . . rahatlık. . . . oohhhhh. . . imkanım olsa herkesten uzak bir adada yaşarım. . .

Yanıtla03Yayından Kaldır
varun dhawan:

şu amerikalılar diyorum tohumun da ne war bilmem ne enteresan millet sarılma ewi nedir ya

Yanıtla11Yayından Kaldır
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title