Van'da çiftçilere "sarı pas" hastalığı uyarısı - Haberler
Haberi Paylaş

Van'da çiftçilere "sarı pas" hastalığı uyarısı

AA - Emre Ilıkan - Güncel
 - Güncelleme:
Van'da çiftçilere 'sarı pas' hastalığı uyarısı

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, çiftçileri buğdaydaki sarı pas hastalığına karşı uyardı.

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, çiftçileri buğdaydaki sarı pas hastalığına karşı uyardı.

Görentaş, yaptığı yazılı açıklamada, son ayda etkili olan fazla yağışların hububat alanlarında özellikle de buğday ekili arazilerde sarı pas hastalığına neden olabileceğini belirtti.

Sarı pas hastalığına karşı çiftçilerin tarlalarını sürekli kontrol etmesini isteyen Görentaş, şunları kaydetti:

"Hastalık sap ve başaklarda, en çok da yapraklarda görülür. Yaprakların üst yüzeyinde makina dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller oluşturur. Ürün kaybının önüne geçmek için sık ekim yapılmamalı, yabancı ot mücadelesi tekniğine uygun ve zamanında, toprak analizi sonuçlarına göre de gübreleme yapılmalıdır. Fazla azotlu gübre verilmemeli, paslara karşı dayanıklı buğday çeşitleri kullanılmalı, tarla içinde ve çevrede paslarda yeni ırkların oluşumunda önemli bir etken olan ara konukçu bitkiler imha edilmelidir. Sarı pas hastalığı şüphesinde en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat edilmeli ve kimyasal mücadele başlatılmalıdır. Bu durum ülke ekonomisi için son derece önemlidir."

AA / Emre Ilıkan - Güncel

Buğday Tarım Van Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title