Haberi Paylaş

Türkiye nota vermişti! ABD'den Yunanistan'ın adalara zırhlı araç sevkiyatıyla ilgili açıklama geldi

Güncel Haberler

Yunanistan'ın hukuka aykırı şekilde Ege'deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk etmesinin ardından Türkiye, Yunanistan ve ABD'ye nota vermişti. Yunanistan'ın bu hamlesinin gerilimi tırmandırmasından endişe edip etmediği sorulan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, "NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. Müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz" dedi.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, " Yunanistan'ın Ege'de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Rusya'nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz."

SÖZCÜ PRICE'A SORULDU: ADALAR HANGİ ÜLKENİN EGEMENLİĞİ ALTINDA?

Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir gazetecinin "Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye'nin mi? Yunanistan'ın mı?" sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi.

Türkiye nota vermişti! ABD'den Yunanistan'ın adalara zırhlı araç sevkiyatıyla ilgili açıklama geldiSözcü Ned Price

NE OLMUŞTU?

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği ortaya çıkmıştı. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar konuşlandırması sebebiyle Yunanistan ve ABD'ye protesto notası vermişti.

Yunanistan Türkiye Adalar Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (17)

oruç ozkan:

bu köpeklere hatdini bir an önce bildirmek lazım çok geç kaldık herğün ölmeyelim bir kere ölelim ama malesef olmuyor

Vatandaş:

Bunlar hep danışıklı dövüş, bizi Yunanistan gibi aptal sanıyorlar.

Güray Dilli :

Ege Adalarımızı gözümüzün önünde işgal ediyor, bizden tık yok. Tahrik etmeyin vs yahu atın bir kaç bomba , hataen oldu deyin , bakalım ne olacak. Lafla olmuyor , hareket gerek

Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title