Haberi Paylaş

Tuğrul Eryılmaz 5 Yıl Hapis İstemiyle Hakim Karşısına Çıktı

Tuğrul Eryılmaz 5 Yıl Hapis İstemiyle Hakim Karşısına Çıktı

KAPATILAN "Özgür Gündem" gazetesi'nde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Hasan Tuğrul Eryılmaz ve gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri...

KAPATILAN "Özgür Gündem" gazetesi'nde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Hasan Tuğrul Eryılmaz ve gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları davada 5 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Hasan Tuğrul Eryılmaz katıldı. Diğer sanık İnan Kızılkaya ise başka bir suçtan tutuklu olduğu için duruşmaya jandarmalar arasında getirildi.

YAZILI SAVUNMA YAPTI

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Hasan Tuğrul Eryılmaz "1974 yılında TRT Haber Merkezi'nde başladığım gazeteciliğimi, 3 yıl önce "sarı nokta" isimli göz hastalığına yakalanıncaya kadar aktif olarak sürdürdüm. Bu uzun yılların 20'si iletişim fakültelerinde gazeteciliğe giriş ve haber dersleri vermekle geçti. Gazetecilik anlayışım anglosaksonların toplumsal sorumluluk kuramına dayanır, yani klasiktir. Kısaca söylemek gerekirse gazeteci haber verir ve toplumda çatışma alanlarını tartışma alanlarına çekmek için elinden gelen çabayı gösterir" dedi.

GAZETECİLİĞİN DE EVRENSEL KURALLARI VARDIR

Farklı düşüncelerin yok olmaması için dayanışmayı bir gazetecilik görevin bildiğini ve bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığını belirten Eryılmaz "Hukuk gibi gazeteciliğin de evrensel kuralları vardır. Ben de meslek hayatım oyunca bunlara bağlı kalmaya çalıştım. Bir gazetenin yazı işlerinde 3-5 saat oturarak o gazetenin yayın politikasının etkilenmeyeceğini herkesten daha iyi bilirim" dedi.

HİÇBİR ÖRGÜTLE ÜYELİK BAĞIM OLMADI

Gazetenin genel yayın yönetmenin, gazetenin 1. sayfası dışında bütün bölümlerini okumadığını belirten Eryılmaz "En iyi bildiğim şey de gazetecinin tüm iktidarlara karşı bireylerin ve farklı toplulukların yanında olması evrensel ilkesini hiç aklımdan çıkarmadığım dır. Anaakımda çalıştığım 12 Eylül ve sonrası dönemlerde de bu ilkeyi hiç gözardı etmedim.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Mülkiyeliler Birliği dışında hiçbir örgütle üyelik bağım olmadı. Gazeteciliğin evrensel kuralları ve değerlerine sahip çıktım, yani işimi yaptım. Bunun suç olduğunu düşünmüyorum. Hakkımda beraat kararı verilmesini diliyorum" dedi.

Hakimin sorusu üzerine aylık ortalama 6 bin lira geliri olduğunu belirten Eryılmaz, hakkında verilecek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemeyeceğine, avukatıyla görüştükten sonra dana sonra karar vereceğini belirtti.

Gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya savunmasında "Demokratik ülkelerde basın özgürlüğü olmazsa olmaz bir durumdur. Bu özgürlük eleştiri hakkını da içinde barındırır.Hakkımda verilecek kararın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum" dedi.

Duruşma dosyadakİ eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, İnan Kızılkaya'nın yazı işleri müdürü, Hasan Tuğrul Eryılmaz'ın genel yayın yönetmeni olduğu "Özgür Gündem" gazetesinin 1 Haziran 2016 tarihli yayınının 5, 7 ve 11' inci sayfalarında kaleme alınan bazı yazıları işaret ediliyor. İddianamede "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işledikleri iddia edilen sanıkların 1- 5 yıl arasında hapis cezalarıyla cezalandırılmaları isteniyor. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Tuğrul Eryılmaz İnan Kızılkaya İstanbul Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title