Haberler

Trakya Üniversitesinde 'Edirne'de Gül ve Gülcülük' Paneli Düzenlendi

Güncelleme:

Trakya Üniversitesi'nde düzenlenen 'Edirne'de Gül ve Gülcülük' panelinde eski Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, gülleri protokol üyelerine ve akademisyenlere armağan etti. Panelde gülcülük konusunda sunumlar yapıldı ve gül hasadı gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesinde " Edirne'de Gül ve Gülcülük" paneli düzenlendi.

Panelistlerden eski Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, memleketinden getirdiği gülleri protokol üyelerine ve akademisyenlere armağan etti, panelin gerçekleştiği Balkan Kongre Merkezi'nin her yanına da ilaçlama makineleriyle gül suyu sıkıldı.

Panelde, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Kaçar, Medipol Üniversitesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş ve Gözgün birer sunum yaptı.

Gül hasadı gerçekleşti

Panelin ardından protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde üniversitenin gül bahçesine yürüdü.

Vali Yunus Sezer, gül bahçesinde yaptığı konuşmada, Edirne'de 14. ve 15. yüzyıllarda 450 gül bahçesinden söz edildiğini söyledi.

Bugün sadece üniversitenin 5 dönümlük arka bahçesinde gül yetiştirildiğini ifade eden Sezer, "Tarihi misyonuna uygun şekilde Edirne Sarayı'nın da restore edilmesiyle beraber gül bahçelerini çoğaltmalıyız. Isparta'dan gördüğüm kadarıyla gülcülükle ilgili öğrenebileceğimiz çok konu var. Tecrübe paylaşımı ile Edirne'de de gülcülüğü ileriye taşımak için hep beraber tüm varlığımız ve gücümüzle çalışırız." dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da üniversitelerinin "Edirne gülü" ile ilgili bir gelecek perspektifi çizeceğine işaret etti.

Üniversitenin Edirne gülünün yetiştirilmesi anlamında adımlar attığını belirten Tabakoğlu, "Gülü her anlamda işliyoruz. Gül konuşuldukça bereketlenir, büyür, çoğalır. İnşallah Edirne gülümüzün bereketlenmesini istiyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların arından Vali Sezer, Rektör Tabakoğlu, akademisyenler ve öğrenciler gül hasadı yaptı.

Kaynak: AA / Güncel

Trakya Üniversitesi Fahrettin Gözgün Isparta Edirne Tarım Çevre Kültür Eğitim Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden 'Neden' sorusuna 'Sadece Allah rızası için' yanıtı

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden "Neden" sorusuna "Sadece Allah rızası için" yanıtı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title