Haberi Paylaş

TDK, Boşnak Kelimesini "Kocasından Kaçarak Başkasıyla Evlenen Kadın" Olarak Tanımladı

Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinde Boşnak kelimesinin anlamını yazıp aratanlar, karşılarına çıkan "Kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" tanımlaması karşısında neye uğradığını şaşırdı.

Türk Dil Kurumu (TDK) internet sitesinde yer alan 'Büyük Türkçe Sözlük' kısmında ' Boşnak' kelimesini aratanlar çıkan tanım karşısında büyük bir şok yaşadı.

TDK, Boşnak kelimesinin birinci anlamını, "Kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" olarak tanımladı. Bu tanımın, "Türkiye Tükçesi Ağızları Sözlüğü"ne dayandırıldığı görüldü. Boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı.

Boşnakların, TDK'nin sitesindeki "Boşnak tanımı" karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıkları belirtildi. Sosyal medyada TDK'nin bu tanımına tepki gösterildi ve Boşnaklara saygısızlık yapıldığı ifade edildi. TDK'nin "Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü"ne dayandırdığı bu tanımın, Türkiye'de "nerede, hangi ağız" tarafından kullanıldığı bilinmezken, söz konusu ifadelerin "Boşnak tanımından" kaldırılması talep edildi.

TDK, Boşnak Kelimesini 'Kocasından Kaçarak Başkasıyla Evlenen Kadın' Olarak Tanımladı

Gelen tepkilerin ardından söz konusu tanımın TDK'nın sitesinden kaldırıldığı gözlendi. Arama kısmına 'Boşnak' yazınca artık sadece 'Bosna halkından veya bu halkın soyundan olan kimse' tanımı karşınıza çıkıyor.

Sosyal medyada TDK'nin "Boşnak tanımı" için, "ikinci Rasim Ozan vakasıdır" ifadelerinde bulunuldu. Rasim Ozan Kütahyalı, Gökçekler'in sahibi olduğu Beyaz TV'de yayınlanan "Beyaz Futbol" programında, "Kusturmalı Boşnak saksosu" ifadesini kullanmıştı. Boşnaklar Kütahyalı'ya büyük tepki göstermişti. Kütahyalı, bu ifadelerinden sonra kovulmuştu.

Haberler.com - Güncel

Boşnak Yaşam Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title