Haberler

Tayyar Arı: "Darbe CIA ve Mossad İşbirliği ile Yapıldı"

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, darbelerin dış desteksiz olmayacağını ifade ederek, “Darbe yaptınız, başarılı oldunuz. NATO tanımadı, Amerika tanımadı, ne yapacaksınız. İsyanca bir hükümet olursunuz. 3 gün sonra terk etmek zorunda olursunuz.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, darbelerin dış desteksiz olmayacağını ifade ederek, "Darbe yaptınız, başarılı oldunuz. NATO tanımadı, Amerika tanımadı, ne yapacaksınız. İsyanca bir hükümet olursunuz. 3 gün sonra terk etmek zorunda olursunuz. Çünkü darbeciler o ülkenin en ağır cezasına çarptırılacaktır. Dış destek olmadan kimse böyle bir faturayı göze almaz. CIA ve MOSSAD iş birliği ile yapıldı" dedi.

Uludağ Üniversitesi tarafından '15 Temmuz darbe girişimi unutulmadı, unutturulmayacak' konulu panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı emekli Tümgeneral Seyfullah Saldık, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. Ferhat Piriniççi katıldı.

15 Temmuz darbe girişiminde Bursa'da yaşananları aktaran Saldık, "15 Temmuz gecesi ben evdeyken haberim oldu. Hemen hainlerin garnizona girmemesi için kapıların kapatılması emrini verdim. Bu çok etkili oldu. Kışlada 10 kişilik JÖH ekibi vardı. 10 kişilik ekibe, nizamiyeyi kapatın, içeriye zorla girmeye kalkan olursa vurun emri verdim. Evinden kalkıp, darbeci albayın emriyle garnizona gelen komutların JÖH timi içeriye almadı" diye konuştu.

"Darbeci albayı yakasına yapışıp dışarıya attım"

"Nizamiyede bana emir vermeye kalkan darbeci albayın gönderdiği o geceki nöbetçi astsubaylığı yapan darbeciyi tekme, tokat dövüp, onu derdest ettirdim" diyen Saldık, şunları söyledi:

"Arkasından silahlıkları kapattım. Darbeci albayın nizamiyede peşinden koştum. Üzerine hücum ettim. Kaçınca, yakaladım ve boğuşma yaşadık. Yakasına yapışıp, nizamiyeden dışarıya attım. Daha sonra nizamiyeye darbeye gelen gruba yüksek sesle bağırarak, 'asla içeriye giremezsiniz' dedim. JÖH timine, içeriye girmeye çalışanlara vurun emri verdim. Daha sonra durumu valimize ve başsavcımıza ilettim. Darbeci albayı gözaltı kararı çıktı."

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı ise "Uluslararası güçlerin oyuncağı olduğu ve amacının her hangi bir şey olmadığını çok geç anladık. Keşke 17-25 Aralık'tan önce anlayabilseydik. Bu kadar büyük bir şekilde ahtapot gibi devletin tüm damarlarına sızacak kadar beklemeseydik. O yapıyı tehlikeli kılan tanımlanması zor olan bir yapıdan oluşuyor. Biz ona kripto diyoruz. Her türlü kimliğe bürünebilen yapı" ifadelerini kullandı.

"Darbe CIA ve MOSSAD işbirliği ile yapıldı"

Darbenin masum bir şey olmadığını dile getiren Arı, "Darbeler dış desteksiz olmaz. Dış destek alınmamışsa darbe girişimi olmaz. Darbe yaptınız, başarılı oldunuz. NATO tanımadı, Amerika tanımadı, ne yapacaksınız. İsyanca bir hükümet olursunuz. 3 gün sonra terk etmek zorunda olursunuz. Çünkü darbeciler o ülkenin en ağır cezasına çarptırılacaktır. Dış destek olmadan kimse böyle bir faturayı göze almaz. CIA ve MOSSAD işbirliği ile yapıldı. Ben ifade etmekte mahzur görmüyorum. Aksi hali mümkün değildir" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Tayyar Arı Politika Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title