Haberler

Süleymanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi Bilim Fuarı

Abone Ol

Süleymanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi Bilim Fuarı törenle açıldı.

Süleymanpaşa Bilim ve Sanat Merkezi Bilim Fuarı törenle açıldı.

Hürriyet Mahallesi'ndeki Tekirdağ Kız Meslek Lisesi'inde gerçekleşen fuarın açılışını yapan Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, bilim ve sanat merkezlerinde çocukların pratik yapma şansı bulduklarını belirtti.

Türkiye'nin eskiden teorik bilgileri bile ithal eden ülke durumunda olduğunu ancak artık bunu aştığını dile getiren Yurt, şunları söyledi:

"Biz bundan 20 sene öncesine kadar gençlerimizin hep köreldiğinden, beyin göçünden bahsederdik. Biz biraz bilimi hazır kullanan, sanayisini montaj üzerine kuran hatta sosyal bilimler alanında bile her şeyin teorisini ithal eden durumdaydık. Ama 2000 yıllardan sonra baktık ki böyle büyük devlet olunmuyor. Büyük devlet olacaksınız gelecek nesillerinizi büyük devletlerin nesilleri nasıl yetişiyorsa en az onlar kadar ama mümkünse onlardan daha iyi yetiştirmeniz lazım. Beyin göçünü tersine çevirmeniz lazım. Bilim ve sanata, sosyal alana kabiliyeti olan genç varsa onları en iyi şekilde yetiştirmeniz lazım."

İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan da öğrencileri TÜBİTAK'ın desteği ile hazırlanan 4006 Bilim Şenliklerine katılmaları için teşvik ettiklerini vurguladı.

Açılışa, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Hürriyet Mahallesi Süleymanpaşa Arslan Yurt Tekirdağ Politika Güncel Haberler

title