Prof. Münci Kalayoğlu'nun 24 Yılık Sırrı - Haberler
Haberi Paylaş

Prof. Münci Kalayoğlu'nun 24 Yılık Sırrı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Prof. Münci Kalayoğlu'nun 24 Yılık Sırrı

Karaciğer Naklinde Dünyanın En Önemli Birkaç İsminden Biri Olan Prof.Dr. Münci Kalayoğlu, 24 Yıllık Sırrını İzmir'de Açıkladı.

Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)

KARACİĞER naklinde dünyanın en önemli birkaç isminden biri olan Prof.Dr. Münci Kalayoğlu, 24 yıllık sırrını İzmir'de açıkladı. 1967'de gittiği ABD'den karaciğer nakillerini başlatmak için 1983'te Türkiye'ye kesin dönüş yaptığını, ancak ''Yılda binlerce bebek ishalden ölüyor'' denilince, gereken ilgiyi göremeyip geri döndüğünü belirten Prof.Dr. Kalayoğlu, ''Ama artık buradayım. İnsanlarımız ölüyor, organ bulmak zorundayız. Organ bağışı konusunda Türkiye'de bir hareket başladı. Bu iş olsun Boğaz Köprüsü'nde çıplak yürümeye hazırım'' dedi.

İzmir'de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ege Bölgesi Eğitim Programına katılan Prof.Dr. Münci Kalayoğlu, 'Transplantasyonun Tarihçesi' başlıklı bir konuşma yaptı. Yaşam boyu profesörlük aldığı Amerika'daki Wisconsin Üniversitesi'ne veda edip 2006 yazında Türkiye'ye dönen ve İstanbul'da Memorial Hastanesi'nde Organ Nakli Merkezi'nin başına geçen Prof.Dr. Kalayoğlu, toplantıda karaciğer nakline nasıl, hangi koşullarda başladığını, çalışmalarını, mücadelelerini, ilklerini, vaka örnekleriyle başarılarını anlattı. 1967 yılında çocuk cerrahı olarak biri 5 yaşında diğeri 7 aylık iki oğlu ve eşini yanına alarak, evi ve arabasını satarak elde ettiği 7 bin dolarla Amerika macerasına atıldığını belirten Prof.Dr. Kalayoğlu, başarmak, kendini kanıtlamak için çok çalıştığını kaydetti. Binin üzerinde karaciğer nakline imza atan Prof.Dr. Kalayoğlu 24 yıl önce Türkiye'ye kesin dönüş kararı aldığını ve geldiğini belirterek, ''Karaciğer nakillerini başlatmak istiyordum. 1983'te döndüğüm Türkiye'de bana yılda binlerce bebeğin ishalden öldüğü söylendi. Bu işe başlamanın mümkün olmadığını görünce geri döndüm'' dedi. 2006'de bu kez bir daha dönmemek üzere, üstelik çocukları ve torununu Amerika'da bırakarak ülkesine gelen Prof.Dr. Kalayoğlu, organ bulunması için çok büyük çabalar gerektiğini söyledi. İnsanların organ beklerken öldüğünü ve buna 'dur' demek gerektiğini belirten Prof.Dr. Kalayoğlu, şu mesajları verdi:

''Artık karaciğer nakillerinde yüzde 100 başarılardan söz ediliyor. Hastaların ölüp ölmediği sorulmuyor. Ne kadar yapıyorsunuz, kaç tane yaptınız diye soruluyor. En fazla nakil nasıl yapabiliriz tartışılıyor. Şu kadar insanı hayata döndürebiliriz, bunlar konuşuluyor. Az olan bir şeyi paylaşmak önemli değil, daha fazla organ nasıl buluruz o önemli. Maalesef bu iş için sevgi lazım. Biz doktorlarda kabahat. Beyin ölümü tanısı için gece 3-4 saat oraya buraya telefon açmıyoruz. Bu sevgiden yoksunluğumuzun sonucu. Bazı, tıp fakültesi hastanesi de olan illeri geziyorum, örneğin Trabzon'da, Edirne'de tek beyin ölümü saptanmamış. Kartal Eğitim Hastanesi'nde trafik kazasından 783 kişi ölmüş, tek donör çıkmamış. İnsanları öldürüyoruz. Artık nakil öğrenmek, nakil yaptırmak için yurtdışına gitmeye gerek yok. Türkiye'nin ihtiyacı olan kişileri eğitmemiz gerek ama önce organ gerek. CNN Türk kampanya başlattı. Türkiye'de organ bağışı konusunda bir hareket var. Bu konuda doktorlara, koordinatörlere çok iş düşüyor. Eğer Türkiye'de bunu başaramazsak gözüm açık gider. Bu iş olsun, Boğaz Köprüsü'nde çıplak yürümeye hazırım.''

Hikayesi büyük ilgi gören ve konuşmasının ardından dakikalarca alkışlanan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, organ bekleyen hastaların göz göre göre ölüme terk edilmemesi için beyin ölümü tanısının koyulması ve bağış sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Toplantı sonrasında hekimler, koordinatörler ünlü hocayla fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title