Haberler

Petkim'de Keyifler Yerinde

Türkiye'nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2015 yılı ilk çeyreğinde 44.4 milyon TL net kar rakamı açıkladı, geçen yılın aynı döneminin üzerine çıktı.

Türkiye'nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2015 yılı ilk çeyreğinde 44.4 milyon TL net kar rakamı açıkladı, geçen yılın aynı döneminin üzerine çıktı. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılında tamamlanan yatırımlarla kapasitesi yüzde 13 artarak büyüyen şirketin operasyonel verimliliğinin arttığını, enerji ve birim hammadde maliyetlerinde azalma yaşandığını ve böylece son dönemlerdeki çeyrek bazında en iyi finansal sonuçlarından birinin ortaya çıktığını kaydetti.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yılın ilk çeyreğinde 44.4 milyon TL net kar açıkladı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 37 milyon TL net kar elde eden Petkim'in brüt karı 84 milyon TL, brüt kar marjı yüzde 8.96, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) rakamı da 47.7 milyon TL oldu. 2015 yılı ilk çeyrek cirosu 937 milyon TL olan şirketin kapasite kullanım oranları da yüzde 86.6 düzeyinde gerçekleşti.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılında 5 yılda bir gerçekleşen planlı bakımların gerçekleştirildiğini, duruş maliyetleriyle birlikte 200 milyon dolarlık yatırımın tamamlanarak Petkim'in hacminin yüzde 13 büyüdüğünü söyledi. Bu büyüme ve yatırımların etkisinin yılın ilk çeyreğinde finansal sonuçlara yansıdığını belirten Korkut, "Yatırımlarla büyüyen şirketimizin operasyonel verimliliği arttı, enerji ve birim hammadde maliyetlerinde azalma oldu. Bu beklediğimiz bir durumdu; çeyrek bazlı baktığımızda son dönemlerin en iyi finansal verilerine ulaştık. Bu verimliliğin kalıcı etkileri olacağını görüyoruz. Bizim için sürdürülebilir karlılık hedefi önemli, buna göre hareket ediyoruz" dedi.

Petrokimya piyasalarını etkileyen iki temel etkenin petrol fiyatları ve dövizdeki değişimler olduğunu anlatan Korkut, bu konuda alınan doğru pozisyon sayesinde finansal sonuçlara katkı sağlandığını dile getirdi. Geçen yıl petrol fiyatlarında hızlı bir düşüş yaşandığını ve aynı yıl içinde neredeyse 3 kat fiyat farkı ortaya çıktığını kaydeden Korkut, şimdi yeniden bir çıkış başladığını bunun çok hızlı olmayacağını ifade ederek Türkiye için ideal petrol fiyatının varil başına 75-80 dolar bandı olduğunun altını çizdi. Petrol ve dövizde yaşanan dalgalı dönemlerde müşteriler açısından yerli hammadde üreticisi olarak Petkim'in değerinin daha çok ortaya çıktığını söyleyen Korkut, "Biz bu süreçte yurtiçi talebe daha çok önem verdik, müşterilerimizin üretim gücüne destek olmak adına ihracatımızı kısarak iç piyasaya daha fazla önem verdik" diye konuştu.

Etilen ve PTA fabrikalarında yapılan yatırımlarla Petkim üretim kapasitesinin yıllık 3.2 milyon tondan, 3.6 milyon tona çıktığını bunun doğrudan yüzde 13 büyümeye denk geldiğini belirten Sadettin Korkut, bu yıl da yine Petkim içerisinde 125 milyon dolarlık yatırım öngörüldüğünü açıkladı. Petkim'e doğrudan katkı sağlayacak Petlim Konteyner Limanı'nda geri sayımın devam ettiğini dile getiren Korkut, şöyle dedi:

"Burası tüm bölgenin kullanabileceği Ege'nin en büyük limanı olacak. Ekim ayında işletmeci firmaya teslim edilerek ilk gemilere hizmet vermeye başlanacak. Burada dünya finans devi Goldman Sachs'la ortağız. 2016 yılı ortasında üretime başlayacak Petkim Rüzgar Elektrik Santrali ile enerji verimliliği ve çeşitliliğini arttıracağız. Petkim RES ilk fazı tamamlandığında Petkim fabrikalarının elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 12'si buradan karşılanabilecek." - İzmir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Politika Güncel Haberler

AK Parti Aydınlar Belde Belediye Başkanı Karamercan trafik kazasında hayatını kaybetti

AK Parti Aydınlar Belde Belediye Başkanı Karamercan trafik kazasında hayatını kaybetti

A Milli Takımımız, EURO 2024'teki ilk maçında Gürcistan'ı 3-1 yendi

A Milli Takımımız, EURO 2024'teki ilk maçında Gürcistan'ı 3-1 yendi

Kazada 1 kişinin ölümüne sebep olan oğlunu kaçırmıştı! Eylem Tok'un ABD'deki duruşması 27 Haziran'a ertelendi

Kazada 1 kişinin ölümüne sebep olan oğlunu kaçırmıştı! Eylem Tok'un ABD'deki duruşması 27 Haziran'a ertelendi

Yeni tanıştığı kadının evine balkondan girip cinsel saldırıda bulundu! Cezası 1 yıl 3 ay oldu

Yeni tanıştığı kadının evine balkondan girip cinsel saldırıda bulundu! Cezası 1 yıl 3 ay oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title