Haberler

Metin Erksan Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

Abone Ol

Türk sinemasının önemli yapıtlarına imza atan yönetmen Metin Erksan son yolculuğuna uğurlanıyor.

Türk sinemasının önemli yapıtlarına imza atan yönetmen Metin Erksan son yolculuğuna uğurlanıyor. 83 yaşında hayatını kaybeden Erksan için ilk tören Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Törende Metin Erksan için hazırlanan filmden bir bölüm gösterildi.

Ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Suat Gezgin bir konuşma yaptı. Gezgin, " İlk yapıtlarını yoğun sansür döneminde ortaya koyan Erksan sansürün o acımasız saldırısıyla karşı karşıya kalmıştır. Sinemanın bireysel bir üretim olduğunu ve yönetmenin eserlerle özdeşleşmesine dikkat çeken Erksan, önemli yapıtların altına imza attı. Bunun bedelini fazlasıyla ödedi. Koca bir çınar ağacı yitirdik. Yeterince sahip çıkamadık hocamıza. Her buluşmamız ayrı bir keşifti. Bugün bize son dersini vererek aramızdan ayrılıyor" dedi.

Gezgin, "Onsuz biraz daha kararacak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi. Bu Ağustos ayının susuz bir yaz olacağını nereden bilebilirdik ki? Karanlıklara inat, ışıklar içinde yat Metin Erksan" diye konuştu.

Erksan'ın cenazesi, yapılan törenin ardından Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü içindeki Rumelihisarı Şehitlik Dergahı'nda toprağa verilecek.

PÇK-TT (MK) - İstanbul / Şişli

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Metin Erksan Politika Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title